Gazdaság

Szombathely biztosan nem adja az államnak a 21 milliárdos vízközművagyonát

Marjani János / 24.hu
Marjani János / 24.hu
Rendkívüli közgyűlésen döntöttek erről a képviselők. De lehet, hogy ez sem állítja meg az állami einstandot.

Döntött a városi közgyűlés: Szombathely nem adja át a vízközmű-szolgáltató Vasivíz Zrt.-ben lévő többségi tulajdonrészét, és vele a 21,5 milliárdos közművagyonát az államnak – írta a Nyugat.hu.

Az önkormányzat péntek délelőtt tartott rendkívüli közgyűlést az ügyben, a gyors döntésre azért volt szükség, mert a Vasivíz Zrt. hamarosan összehívja a taggyűlést, ahol a tulajdonosok álláspontja alapján a cégvezetés is meghozza a saját döntését.

Augusztus elején az állam csendesen ugyan, de elég határozottan bejelentkezett a közösségi tulajdonban lévő vízközműcégekért. A döntően önkormányzati tulajdonban lévő szolgáltatók nehéz helyzetben vannak, hiszen a rezsicsökkentés és a hatósági árak miatt veszteségesek, az emelkedő energiaárak pedig tovább rontják a helyzetüket.

Az állam minimum 5 százalékos tulajdonrészt akar szerezni a cégekben, és azt ígérték, ha ezt megkapják, akkor tőkeemeléssel kisegítik a szolgáltatókat. Az államnak most is van 4,2 százalékos tulajdonrésze a Vasivízben, így ha valamelyik kistulajdonos önkormányzat hajlandó lemondani a tulajdonrészéről, az állam megkaphatja az 5 százalékos tulajdonrészét.

De ha az állam pénzt ad a Vasivíz üzemeltetéséhez, annak ára van. Ez a pénz ugyanis alaptőke-emelésként érkezik, ami módosítja a cég tulajdoni arányait. A Szombathely tulajdonában lévő, 52,9 százalékos tulajdonrészt jelentő részvények értéke 620 millió forint. Ha az állam ennél nagyobb tőkeinjekciót ad, akkor többségi tulajdonos lesz a Vasivízben.

A rendkívüli közgyűlésen Krenner Róbert, a Vasivíz Zrt. vezérigazgatója azt mondta, információik szerint az állam nem is többségi tulajdonrészt akar a vízközművekben, hanem a tőkeemelés ellenértékeként úgynevezett aranyrészvényt, azaz rendkívüli jogosítványokat kér. Ezzel pedig az önkormányzatok jogai csökkennének.

Nemény András polgármester azzal érvelt, hogy az önkormányzat nem csak a tulajdonrészét, hanem a jelenleg 21,5 milliárd forintra becsült vízközművagyonát is elveszítené. A polgármester szerint egy ekkora vagyonvesztést nem lehet elfogadni, és nem is lehet dönteni róla ilyen hirtelen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik