Gazdaság

A Föld minden egyes emberének kijutott a fukushimai erőmű sugárzásából

2011. március 11-én, helyi idő szerint 14 óra 46 perckor egy földrengés és az azt követő szökőár az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb atomkatasztrófáját elő Japánban, melynek következtében százezernél is több embert kellett evakuálni Fukushima körülbelül 50 kilométeres körzetében.

A DailyMail egy friss kutatásra hivatkozva arról ír, hogy a robbanást követő atomsugárzás a Föld minden emberéhez eljutott, az alacsony dózis miatt azonban nincs ok a pánikra: nagyjából annyi plusz sugárzás ért minket, mintha egy röntgenvizsgálaton vettünk volna részt.

Bár a baleset óta már hat év telt el, a kutatók most végezték el az első globális vizsgálatot a katasztrófa következményeit illetően.

Nem kell aggódnunk

-nyilatkozta Nikolaos Evangeliou, a Norvég Légiforgalmi Intézet munkatársa, aki csapatával végezte el a felméréshez szükséges teszteket. Evangeliou áprilisban az Európai Föltani Unió éves, bécsi ülésén számolt be eredményeikről. Elmondta:

A sugárzás több mint 80 százaléka az óceánokban és a pólusoknál rakódott le, úgy gondolom, a globális lakosságot csak kis kitettség érhette.

Japánban egy átlagember sugárterhelése 0,5 millisievert volt, ami közel áll a természetesen előforduló radon gáz éves belégzési értékéhez. Összehasonlításképpen: az Egyesült Királyságban a sugárzási terhelés éves átlaga 2,7 millisievert. Evangeliou és csapata a Föld teljes lakosságára kiszámolták az extra sugárkitettség mértékét a cézium két izotópjára. Kutatásukhoz az összes rendelkezésre álló adatot felhasználták, elsősorban annak a globális mérőrendszernek az eredményeire alapozták vizsgálatukat, amely a sugárzás mértékének változásait rögzíti világszerte.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik