Gazdaság

Se több munkahely, se magasabb bér

Egy éven belül a kkv-k háromnegyede nem tervezi, hogy új dolgozót venne fel. A cégvezetők több mint fele változatlan bérezéssel számol.

Az elkövetkezendő egy évben a haza kkv-k nagy többsége azt valószínűsíti, hogy nem bővül az alkalmazotti létszáma. Még a létszámbővítésben gondolkodó vállalkozások többsége is csak néhány fő felvételét prognosztizálja, ezért a szektorban továbbra sem várható a foglalkoztatás látványos bővülése. Ráadásul mindössze csak minden ötödik vállalkozás tervezi, hogy emeli dolgozói bérét – ismertetett egy friss felmérést a K&H kkv marketing főosztályának vezetője, Németh László.

Az 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozás vezetőinek megkérdezésén alapuló K&H kkv bizalmi index kutatása azt mutatja, hogy az index pár pontot javulni tudott, de továbbra sincs fellendülés a szektor munkaerő-felvételi szándékában. A munkaerő-lekötéssel kapcsolatos várakozások jelenleg -34 ponton állnak, amely megközelíti a 2009-es mélypontot.

Nem érezni még a kormányzati intézkedések pozitív hatását

A júliusban hatályba lépett új Munka törvénykönyve, valamint a kormányzati munkahelyvédelmi intézkedések pozitív hatásai egyelőre nem érzékelhetők a vállalkozásoknál, ugyanis a cégvezetők mindössze 11 százaléka készül létszámbővítésre. A cégek 73 százaléka azonban változatlan alkalmazotti létszámmal tervez – magyarázta a szakember az eredményeket.

Az árbevétel kategóriák szerinti bontásában egyértelműen az látszik, hogy minél nagyobb a vállalkozás, annál nagyobb a munkaerő-felvételi szándék – tette hozzá.

Bizakodásra az adhat okot, hogy csupán a kkv-k 8 százaléka számol létszámleépítéssel az elkövetkezendő egy évben. A leépítési szándék a mezőgazdasági vállalkozásoknál a legalacsonyabb (3 százalék). Az észak-magyarországi régióban azonban a cégek ötöde gondolkodik elbocsátásban.

A bérek sem nőnek

A cégvezetők több mint fele változatlan bérezéssel számol a következő egy évben, és 8 százalékuk fizetéscsökkentést tervez. Bérnövekedést a kkv-k ötöde prognosztizál, amely az eddig mért legalacsonyabb arány.

Kiemelkednek azonban az agrárcégek, mivel 14 százalékuk tervez bérnövelést, és csupán 2 százalékuk bércsökkentést.

Pest megyében és a Nyugat-Dunántúlon számol a legtöbb cég fizetésemeléssel, míg a bércsökkenés Budapesten és az Alföldön várható legnagyobb arányban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik