Gazdaság

BP: kétszeres áron épülhet meg a Nabucco

A brit BP olajtársaság szerint a magas nyersanyagárak miatt megközelítőleg az eredetileg tervezett kétszeresébe kerülhet a Nabucco gázvezeték megépítése.

A jelenleg a Nabucco-projektben részes országok 7,9 milliárd euróra becslik a költségeket, a BP viszont mintegy 14 milliárd eurót jósol – írja a brit The Guardian. A BP becslése a nyersanyagárak folyamatos emelkedésére alapoz; különösen az acélalapanyag vasérc árnövekedése hathat jelentősebben a beruházás költségeire. A vasérc ára az elmúlt egy évben közel 50 százalékkal emelkedett.

A BP a két kisebb rivális projekt, ITGI és a TAP költségeit jóval alacsonyabbra teszi. Míg a BP becslései szerint a 3200 kilométeres Nabucco 14 milliárd euróba kerülne, a mintegy 300 kilométernyi vezeték kiépítését szükségessé tevő ITGI csupán 2,5 milliárd euró lenne, mert ez már meglévő törökországi vezetékhez kapcsolódna. A legolcsóbb és legrövidebb vezeték a TAP-gázvezeték lenne, 1,1 milliárd eurós költséggel.

Ugyanakkor mindkét kisebb vezeték szállítási kapacitása csak egyharmada lenne a Nabucco kapacitásának. Az Európai Unió januárban áttörésnek számító gázszállítási megállapodást kötött Azerbajdzsánnal, a déli energiafolyosó gázzal való ellátására. Azerbajdzsán a következő hónapokban dönti el, hogy melyik vezeték kaphat hozzáférést a Sah Deniz II mező gázkészleteihez. Az EU arra számít, hogy a döntés márciusig megszületik.

Az Interconnector Turkey-Greece-Italy kezdőbetűiből álló – majd Törökországba, Görögországba és Olaszországba gázt szállító – ITGI-projekt az egyike annak a négy vezetéktervnek, amelyek jelenleg azért versenyeznek, hogy a dél-európai energiafolyosót alkotó fő vezetékké váljanak. Ezek között van a Nabucco gázvezeték, az ITGI, a Trans Adriatic Pipeline (TAP), valamint a Déli Áramlat is.

Az ITGI és a Nabucco projektek egyesítésének előnye az lenne, hogy a Nabuccónál kisebb költségű ITGI vezetékkel lenne elszállítható a gáz Azerbajdzsánból. Ezzel ugyan kezdetben Görögország és Olaszország kevesebb gázt kapna, de a második lépésben a vezetéket Törökországból Bulgárián, Románián és Magyarországon át Ausztriáig építenék ki.

A déli folyosó legígéretesebb gázvezeték-projektje, a Nabucco, amelynek bevallott célja, hogy függetlenítse Európát az orosz földgáztól.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik