Gazdaság

Nőtt az ipar termelése

Augusztusban, a júliusi csökkenés után ismét emelkedett az ipari termelés mennyisége.

Júliushoz viszonyítva szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 2,2 százalékkal nőtt az ipari termelés, míg éves összehasonlításban munkanaphatástól megtisztítva 14,9 százalékkal, kiigazítatlanul pedig 17,6 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

A termelés az év első nyolc hónapjában 10 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakánál. A közölt adatok azonosak az október 6-án közzétett előzetes adatokkal.

Az ipar értékesítése munkanaptényezővel kiigazítva 2009 augusztusához képest idén augusztusban 11,4 százalékkal emelkedett. Ezen belül az export 19,3 százalékkal, a belföldi értékesítés 3,1 százalékkal volt magasabb a bázisnál.

Az export a motor

A KSH a gyorsjelentésben megjegyzi, hogy az augusztusi adatok az idén eddig a legkedvezőbbek, amiben az előző hónaphoz képest megnövekedett kereslet és a bázishatás egyaránt érvényesül. Tavaly augusztusban a termelésben még 19,7, az exportban 17,3 százalékos volumencsökkenést mért a hivatal. Az ipari termelés motorja változatlanul az exportorientált vállalatok teljesítménye. A hazai eladások meghaladták 2009 augusztusi szintet, de ez elsősorban az alacsony bázis következménye.

A feldolgozóipar jelentősebb súlyú alágai közül augusztusban az átlagot meghaladóan a termelés közel egynegyedét kitevő számítógép és optikai termékek gyártása bővült (23,2 százalékkal), valamint a termelés közel egyhatodát képviselő járműgyártás (31,4 százalékkal). A KSH megjegyzi, hogy a járműgyártás bővülésének dinamikája jóval meghaladta a júliusi emelkedést. Ugyanakkor a bázis alacsony volt, mert 2009 augusztusában az autóipar meghatározó cégei hosszabb idejű leállást tartottak az ideinél. A feldolgozóiparban szintén nagy súllyal szereplő élelmiszer, ital és dohánytermékek gyártása gyakorlatilag változatlan maradt az előző év augusztusához képest.

Az augusztusi exportban a feldolgozóipari kivitel több mint háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártásának exportmennyisége nőtt kiugróan, 16,7 százalékkal, míg az egyötödöt képviselő járműgyártás kivitele jóval az átlagot meghaladóan 30,8 százalékkal bővült.

Visszaesett a lakossági kereslet

A belföldi értékesítésben az exportra termelő vállalatok belföldi beszállítóinak termelésnövekedése nem tudta kompenzálni a lakossági kereslet visszaesését – magyarázza a KSH a gyorsjelentésben.

Az új rendelésállomány éves szinten 19,8 százalékkal nőtt augusztusban. Ezen belül az exportrendelések 20,4 százalékkal, a belföldiek 16,7 százalékkal bővültek. Mindez nem volt elegendő ahhoz, hogy a válság miatt lecsökkent összes rendelésállomány emelkedjen. Augusztus végén az összes rendelésállomány 3 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az év első nyolc hónapjában az ipari termelés bruttó értéke folyóáron 13 546 milliárd forint volt. Az értékesítés elérte a 16 276 milliárd forintot, amiből az export 8557 milliárd forint, a belföldi értékesítés pedig a 7720 milliárd forintot.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés, azaz a termelékenység az év első nyolc hónapjában átlagosan 14,2 százalékkal nőtt a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik