Gazdaság

Humánus megszorítások Szlovákiában

Az általános adócsökkentés hívei által szívesen emlegetett Szlovákiában most adót emelnek, hogy a költségvetés hiányának ledolgozása miatt ne a szociális kiadásokon legyen szükséges spórolni. A szlovák megszorítási filozófia homlokegyenest ellenkezik az eddigi magyaréval: például ők nem csökkentik, hanem növelik a tanárok fizetését.

Szlovákiában jövőre a költségvetés hiányát az idén várt GDP-arányos 7,8 százalékról 4,9 százalékra csökkentenék – tudósított az MTI, illetve a felvidéki magyar sajtó is szerdán..

A megszorítások sajtossága, hogy részben adóemelés finanszírozza, és nem terheli a legszegényebb rétegeket, legalábbis a kormányzó koalíció ígérete szerint. Bizonyos kiadásokat emelni fognak: növelik a pedagógusok fizetését, az autópálya-építésre, a családtámogatásra és az árvízvédelemre szánt összeget – írja a Bumm.sk.

A kormány leállítja az értelmetlennek, jelenleg feleslegesnek minősített beruházásokat. Az államkassza bevételi oldalát azzal is erősítik, hogy bővül majd azon a jövedelmeknek a köre, amelyek után januártól egészségbiztosítási járulékot kell majd fizetni – tudósított a felvidek.ma. Ugyancsak a bevételi oldalt támogatja a már korábban meghozott döntés, hogy az áfát megemelik 1 százalékkal. Természetesen történtek jelképes intézkedések is, amelyek a politikai elit tagjainak fizetését érintették.

Mint ismert, a magyar megszorítások gyökeresen más filozófia alapján történtek eddig: a fő irány az adó-, és járulékcsökkentés volt, amelyet a fogyasztási adók növekedéséből finanszíroztak. Csökkentek a nyugdíjak, a közszolgák bérei, a szociális ellátások,a családtámogatások reálértéke. A bankok új adóterhének egy része pedig jövőre hárítódik át a lakosságra – a közgazdászok által ugyan vitatott, hogy mekkora mértékben. A jövő évi hiánycél miatti újabb megszorítások elemei nem ismertek még. Annyi világosan látszik, hogy a további adócsökkentések jelentik az irányt, ami viszont szigorú intézkedéseket tesz elkerülhetetlenné a kiadási oldalon.

A teljes képhez persze hozzátartozik, hogy Szlovákiában nehezen lehetne már tovább faragni a szociális kiadásokon. Például a 2007-es szlovák nyugdíjreformmal a szociális túlérzékenységre kevéssé hajlamos OECD-közgazdászok sem értettek maradéktalanul egyet, szerintük ugyanis az intézkedéssel megnőtt az időskori szegénység kockázata.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik