Gazdaság

Széchenyi Kártya: indul a forgóeszközhitel

Hétfőtől elindult a Széchenyi Kártya új forgóeszközhitele, mellyel a folyószámlahitelhez hasonlóan maximum 25 millió forintot vehetnek fel a vállalkozók, de a futamidő már akár három év is lehet.

A Széchenyi forgóeszközhitel arra lehet jó a kártyát üzemeltető és fejlesztő KA-VOSZ Zrt. szerint, hogy az igénybevevő cégek racionalizálni tudják hitelportfóliójukat (olcsóbbra cserélhessék a hiteleiket – a szerk.), meg tudják tartani piacaikat, s például finanszírozni tudják áruvásárlásaikat. A folyószámlahitelre jelenleg 1 százalékos állami kamattámogatás van, az új forgóeszközhitelhez azonban 2 százaléknyi segítséget ad az állam a futamidő első 3 évére, csakúgy, mint a hamarosan elérhető másik két termékre.

A termékeket továbbra is az eddigi bankoknál – OTP, MKB, Volksbank, Takarékszövetkezetek, Erste – lehet elérni, ezek a bankok lefedik a piac 78 százalékát – hangzott el a hétfői kihelyezett kormányszóvivői tájékoztatón. Mindemellett tervezik a bankhálózat bővítését is.

A forgóeszközhitel kamata 1 havi BUBOR (budapesti bankközi kamatláb) + 5 százalék, azaz jelenleg éppen 10,25 százalék. Összege 1 és 25 millió forint között lehetséges, 100 ezer forintos sávokkal, a vállalkozók igénye szerint. Futamideje maximum 3 év.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke annak a reményének adott hangot, hogy jövő ilyenkorra megduplázódik a Széchenyi Kártya általi hitelkihelyezés mennyisége. Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta: a vállalkozók jóval szélesebb körét érhetik el az új termékkel, mint eddig. Mégpedig azért, mert a forgóeszközhitel összege nem függ a vállalkozás folyószámla forgalmától (mint a folyószámlahitelé), hanem azt a tényleges forgóeszköz finanszírozásra, például árubeszerzésre lehet folyósítani.

Szeptemberben debütál a beruházási hitel, maximum 50 millió forintos hitelkerettel, legfeljebb tízéves futamidővel, mely a középtávú tervek megvalósítását célozza meg, s a piacok megtartása mellett azok bővítéséhez nyújtana segítséget.

A beruházási hitellel egyező futamidejű és összegű lesz az önerőhitel, mely az EU-s pályázatok megvalósításában fog segíteni, beleértve az önerő, és a pályázati összeg egy részének előfinanszírozását is. Erre azonban még jövő januárig várniuk kell a vállalkozóknak.

Azonos esélyek kellenek

A Magyar Iparszövetség (OKISZ) elnöke Vadász György pozitívan értékelte a Széchenyi Kártya program bővítését. Minden olyan megoldásra, amely javítja a hazai kkv-k versenyhelyzetét, segíti működésüket, illetve hozzájárulhat ahhoz, hogy az Európai Unión belüli versenyben azonos pályához segítse őket, nagy szükség van a szakember szerint.

Mégpedig azért, mert a rendszerváltás óta eltelt időszakban eddig inkább csak ígéreteket kaptak a vállalkozások, valós segítséget nem igazán. Mi sem támasztja ezt alá jobban, minthogy a hazai kkv-k jövedelemtermelő képessége mindössze egytizede az EU 15-ök (csatlakozásunk előtt 15 tagja volt az EU-nak) átlagának. Vagyis akikkel versenyzünk, jóval előnyösebb helyzetben vannak, mint mi – összegzett.

Nem szabad megállni

Ha Magyarország lépést akar tartani az uniós fejlődéssel, ha valóban létre akarja hozni tíz év alatt az egymillió új munkahelyet, akkor ehhez kevés a belföldi piac, a külpiacokon is pozíciókat kell szereznünk – állította a szakember.

Ehhez pedig le kell dolgozni a jövedelemtermelő képességben most fennálló hatalmas, tízszeres hátrányunkat, ami csak úgy lehetséges, ha a forráshiánnyal küzdő vállalkozások pénzhez jutnak. Vadász György úgy látja, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszakban a banki magatartás enyhén szólva is elsősorban csak a banki érdekeket szolgálta és nem a közép-, vagy hosszabb távú kkv célokat.

Az OKISZ bízik abban, hogy a mostani Széchenyi Kártya-bővítéshez hasonló további segítő megoldások születhetnek, mert ezt olvassák ki a kormány eddig megjelent szándéknyilatkozataiból. Várható például az OKISZ által is működtetett JEREMIE mikrohitelprogram bővülése. Vadász György azt is kijelentette: nem szabad megállni, még több hitelcsatornára, még több eszközre van szükség a célok eléréséhez.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik