Gazdaság

Az Orbán-kormány és a ház körüli munka

A szakemberek egyelőre nem foglalkoznak a Fidesz bejelentett adóterveivel.

Egymásnak ellentmondó adómódosító intézkedéseket jelentenek be a Fidesz vezetői – írja a Népszava. A lapnak a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének budapesti elnöke ezt a csodaváró hangulattal magyarázza.

Ruszin Zsolt szerint a kormányzásra készülők mostani egymást követő adóreformmal kapcsolatos bejelentéseit nem lehet komolyan venni, mivel azok amellett, hogy ellentmondásosak, meglehetősen kidolgozatlanok.

Orbán Viktor kijelölt kormányfő például az adórendszeren kívüli jövedelmekről a Nemzeti Konzultáción azt mondta, nem kellene adózni azon munkák után, amelyeket adózott pénzből fizet valaki a ház körül végzett munkákért – kertészkedés, takarítás, gyerekre vigyázás.

Szakértők szerint a javaslat érdekes kérdéseket vet vel. A magánszemélyek ugyanis valamennyi szolgáltatást – pédául angol leckét, fodrászt, vagy kertépítést – az adózott jövedelmükből veszik igénybe, így pedig egyes tevékenységek, illtve munkavállalók adóznának, mások nem.

A Magyar Adótanácsadók és Könyvvizsgálók Egyesületének az elnöke úgy véli: nagyon szigorú ellenőrzési rendszert kell kiépíteni, mert az ilyen „közteher megfizetési lazítások rendkívül tág teret engednek az adócsalásoknak.”

Zara László megerősítette: a Fidesz-kormány adóváltoztatásai – ha a kormányzásra készülők nem is mondják ki nyíltan – elsősorban a már ma is jómódú, felső középosztály számára lesznek majd kedvezőek.

Az MTA Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója szerint minden adómódosítási bejelentés halandzsa, amíg az új kormány nem nevezi meg az adókedvezmények forrásait. Az idehaza fellelhető pénzeszközök döntő hányada már le van kötve – emlékeztetett Inotai András.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik