Gazdaság

Gyorsabban nőtt az export

Január-februárban 77,5 millió euró, 24,1 milliárd forint aktívumot mutatott a külkereskedelmi mérleg, ami az egyenlegben 347,6 millió eurós, 91,9 milliárd forintos javulás az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A korábban közölt előzetes adatok 69,8 millió eurós aktívumot mutattak. Az év első két hónapjában az export értéke 12,2 milliárd euró volt, ami 18 százalékos növekedés, az import összege 12,1 milliárd eurót tett ki, a növekedési ütem 14 százalék. Az első két hónap forintban mért kiviteli adata 20 százalékkal 3124,2 milliárd forintra, a behozatalé 16 százalékkal 3148,4 milliárd forintra nőtt.

A vizsgált időszakban a volumennövekedés üteme – a 2007. IV. negyedévi lassuló tendenciát követően – a forgalom mindkét irányában gyorsulást mutatott, a bővülés mértéke január után februárban is mintegy 20, illetve 14 százalékot tett ki.

Az előző év azonos időszakához képest a forgalom forintban mért árszínvonala exportban 0,4 százalékkal, importban 1,8 százalékkal emelkedett, ennek nyomán a cserearány 1,4 százalékkal romlott. A forint árfolyama a főbb devizákhoz képest összességében minimálisan gyengült, ezen belül a dollárhoz viszonyítva 10 százalékkal felértékelődött, az euróhoz képest viszont 2 százalékkal gyengült.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik