Még az idén lehívhatja a MÁV az újabb 30 svájci motorvonatot. Ha a tervet a közlekedési tárca is jóváhagyja, újabb 30 milliárdért vásárolhat vonatokat a vasúttársaság, és további beszerzések is várhatók.
Heinczinger István, a Magyar Államvasutak Zrt. elnök-vezérigazgatója a Stadler vonatok pusztaszabolcsi karbantartóbázisán tudósítónknak megerősítette: a társaság előkészítette az újabb 30 elővárosi motorvonat vásárlását. A 2005 augusztusában – viharos közbeszerzési eljárás után – aláírt szerződés értelmében a MÁV 30 Flirt típusú motorvonatot vásárolt a svájci Stadler gyártól, illetve opciót szerzett további 30 szállítására. Ezt az opciót kívánja most a társaság lehívni.
Heinczinger lapunknak elmondta: még az idén kiírják a finanszírozási tendert, ehhez csak a gazdasági tárca aláírása szükséges. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára, Garamhegyi Ábel ezzel kapcsolatban óvatosabban fogalmazott: a tárcánál folyamatosan figyelik a vonatok teljesítményét, és ha az utasszám indokolja, valamint rendelkezésre áll a finanszírozáshoz szükséges erő, akkor engedélyezik az újabb beszerzést.
A Stadler Trains Magyarország ügyvezetője, Dunai Zoltán is megerősítette a 30 vonatról szóló híreket. Elmondta: jelenleg 4 Stadler-vonat üzemel Magyarországon, és még az idén további 10 érkezik. Nemsokára pedig megépül a vállalat magyarországi gyára – ez pedig a hírek szerint Székesfehérváron lesz. Itt gyártják majd az új szerelvényeket, valamint külföldi megrendeléseket is teljesítenek majd. Ezzel kapcsolatban Dunai elmondta, hogy társaságuk indul a lettországi, a litván, és a romániai vonattendereken is. Hozzátette, hogy az utóbbi években ahány tenderen elindultak, azt mind meg is nyerték, így a magyarországi üzem több tízmilliárd forintos bevételre tehet szert.
Addig is üzemel a cég pusztaszabolcsi karbantartóbázisa, amit hivatalosan május 4-én adtak át, noha már több mint egy hónapja üzemel. Az egykori MÁV-üzem helyén épült bázisra 30 év alatt mintegy 2,4 milliárd forintot költenek, és a szerény tervek szerint 60 főt fog alkalmazni. Jelenleg huszan dolgoznak itt, de a település polgármestere, Czompó István már 100 főről beszélt. Garamhegyi államtitkár pedig már egyenesen 150 főről beszélt, később hozzátéve, hogy ez a szám akkor valósulhat meg, ha további vonatokat is beszereznek.
Amire jó esély van, hiszen a MÁV-nál 2012-ig újabb 90 vonat beszerzésével számolnak.
