Gazdaság

Fényes jövő

Bécsi közgazdászok szerint Magyarország helyzete nem ad okot az aggodalomra, a régió kilátásai pedig egyenesen kiválóak.

Térségünkben fenntartható a gazdasági növekedés, mert támasztékául szolgál a strukturális átalakulás és a munkanélküliség csökkenése – állítják a bécsi nemzetközi gazdasági kutatóintézet, a WIIW közgazdászai. Az elemzők várakozásai szerint a következő évek kilátásai a közép- és kelet-európai országokra vonatkozóan alapvetően pozitívak, még Magyarország helyzete sem ad okot különösebb aggodalomra. Míg a régi EU-tagok gazdasága alig bővül, a GDP-növekedés a régió országaiban még az utóbbi egy évben is gyorsult. Magyarország helyzete ebből a szempontból sajátos. A gazdasági növekedés lendületvesztése a WIIW bécsi konferenciáján felszólaló szakértők szerint egyértelműen a 2006 nyarán hozott kormányzati intézkedéseknek tudható be. Az idei hullámvölgy után azonban 2008-ban ismét felfelé ívelhet majd a növekedés.


Fényes jövő 1

Kedvező, hogy az export terén továbbra is az élmezőnyben szerepelünk, sőt 2006-ban a régió legjobb kereskedelmi mérlegét produkáltuk. Ennek oka az is, hogy a megszorító csomag hatásának következtében a hazai fogyasztás növekedése megállt. Bulgária és Románia esetében viszont a belső fogyasztás megugrása és az import túlsúlya miatti hiány okozhat egyensúlyi problémákat.

A WIIW elemzései alapján versenyképességben egy csoportot alkotunk Csehországgal, Lengyelországgal és Romániával. Az egy főre jutó munkaerőköltségek – meglepő módon – inkább csökkentek az utóbbi egy év során, amit elsősorban a régiós valuták árfolyam-ingadozása okozott. A foglalkoztatottság aránya számottevően nőtt Lengyelországban, Bulgáriában és Szlovákiában. Ezek az országok azonban egy évvel ezelőtt még nagyon magas munkanélküliségi rátával rendelkeztek. Mostanra – Lengyelországot kivéve – mindenhol 10 százalék alá csökkent e mutató.

Nálunk kismértékben nőtt ugyan a foglalkoztatottság, a munkanélküliségi ráta viszont a legjobbak között van a régióban, 7,2-7,5 százalék. A WIIW szerint amennyiben a kormány kellő elkötelezettséggel folytatja a gazdasági szerkezet átalakítását és a reformokat, erős alapokra épülhet a következő évek gazdasági fejlődése.

Több szakértő is hangsúlyozta, hogy a régió országainak belpolitikai bizonytalanságai alapvetően nem érintették a gazdaság fejlődését. Ez igaz Csehországra és Lengyelországra, de különösen Magyarországra.

A balkáni országokkal kapcsolatosan a WIIW megjegyzi, hogy a politikai bizonytalanság ellenére a gazdasági növekedés folytatódhat, leginkább a belső kereslet által vezérelten. A térség országainak fizetési mérlegei az idén is erősen deficitesek maradnak, bár a külföldi tőkebeáramlás ezen enyhíthet valamelyest. Az ár- és az árfolyam-stabilitás – a termelékenység növekedésének és a visszafogott bérnövekedésnek köszönhetően – kezelhetőnek tűnik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik