Gazdaság

Parlament előtt az idei költségvetés módosítása

A kormány benyújtotta a parlamentnek a 2006-ra szóló költségvetés módosítására vonatkozó törvényjavaslatot, amelyben a kabinet meg kívánja változtatni a központi költségvetés hiányára, illetve a tb-alapok hiányára vonatkozó tételeket, továbbá néhány adósságátvállalással kapcsolatos tételről is rendelkezik.

A törvényjavaslat alapján az ez évi központi büdzsé kiadási főösszegét 7 844,852 milliárd forintban, míg bevételi főösszegét 5 923,540 milliárd forintban kívánják meghatározni, így az ez évi központi költségvetés hiánya 1 921,312 milliárd forintra változik. A tb-alapok egyenlege pedig úgy módosul a törvényjavaslat alapján, hogy a nyugdíjbiztosítási alap ez évi hiánya továbbra is nulla forint lesz, az egészségbiztosítási alap deficitje viszont 158,208 milliárd forintot tesz ki.

A törvényjavaslat rendelkezik arról, hogy az Országgyűlés 2006. december 31-i hatállyal elengedi a Magyar Televízió Rt.-nek a magyar állammal szemben fennálló kezességérvényesítésből keletkezett, legfeljebb 4 milliárd 59 millió forint tartozását. Ennek indoka az, hogy a kormány 2004-ben készfizető kezességet vállalt az MTV kereskedelmi bankoktól felvett mintegy 4 milliárd forint összegű hitelére, annak járulékaival együtt. Mivel az MTV a hitelt a határidőig, 2006. júliusáig nem tudta visszafizetni, a bank a kezességet beváltotta, ennek alapján az MTV-nek az állammal szemben adók módjára behajtandó kötelezettsége keletkezett. A törvényjavaslat szerint az állam erről a követeléséről lemond.

A törvényjavaslat azt is rögzíti, hogy a magyar állam jelentős összegű hitelt vállal át a Nemzeti Autópálya Zrt-től. A tételes szöveg szerint a magyar állam a központi költségvetés terhére a Nemzeti Autópálya Zrt.-nek a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-vel, valamint a kereskedelmi bankokkal szemben fennálló, együttesen legfeljebb 415,9 milliárd forint összegű hitel tartozását legkésőbb 2006. december 31-ig átvállalhatja.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik