Gazdaság

Több mint egy százalékkal nőtt az építőipari termelés

A júliusi építőipari termelés 1,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, 3,5 százalékkal az előző havit. Az év első hét hónapjában a termelés 1,3 százalékkal csökkent.

A KSH friss jelentése szerint a legnagyobb építőipari alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése júliusban 2,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi magas bázistól. Az alágazat termelése évkezdettől 1,8 százalékkal csökkent. Az épületgépészeti szerelés termelése júliusban 6 százalékkal nőtt, az év első hét hónapjában pedig 1,4 százalékkal kisebb volt a tavaly hetedik havinál. A befejező építés termelése 21 százalékkal nőtt a tavaly júliusi alacsony bázishoz képest.

Az épületek építésének volumene júniusban 8,7 százalékkal meghaladta a tavaly júliusit; 2006 első hét hónapjában az egy évvel korábbi szinten maradt. Az egyéb építmények építése 6 százalékkal csökkent. Évkezdettől az egyéb építmények építése 2,6 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállománya 3,4 százalékkal volt kisebb a 2005. júliusinál. Ezen belül az épületek szerződésállománya 13,6 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 10,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A júliusban kötött új szerződések volumene 15 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban.

2005. júliushoz képest az építőipari tevékenység költségalapon számított árai 8,8 százalékkal, ezen belül a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építésének árai 10,3 százalékkal emelkedtek. Az árak az előző havinál 1,7 százalékkal voltak magasabbak. Az előző év azonos időszakához viszonyított magas indexet az építőiparban felhasznált anyagok, elsősorban a kőolajtermékek, a vegyipari és a fémfeldolgozási termékek árának emelkedése okozta.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik