Gazdaság

Gyorsult a szlovákiai infláció

Szlovákiában januárban átlagosan 1,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az EU-szabvány szerint számolva, és 4,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly februárban, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban hétfőn.

A szlovák korona nem reagált az adatokra – délelőtt 37,245/250/euró volt a pénteki 37,280/300/euró után –, a piac már beárazta a kamatemelés várakozását, annak ellenére, hogy a korona továbbra is a januárban elért, 37,200/eurós csúcsa közelében van. Decemberben 0,1 százalékos volt a havi és 3,9 százalékos a tizenkét havi infláció Szlovákiában, szintén EU-szabvány szerint. Tavaly januárban 3,2 százalékos volt az EU-szabvány szerint számolt tizenkét havi fogyasztóiár-emelkedés.

A hazai szabvány szerint számolva 2,1 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak januárban decemberhez képest, a szabályozott, főleg közüzemi árak év elején szokásos emelése miatt, és szintén 4,1 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly januárban, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban korábban.

A szlovák központi bank az EU-szabvány szerint számolt inflációra figyel. Ebben 2,8 százalékos tizenkét havi adatot vár decemberre, és 2,0 százalékot jövő év végére, amikorra az euróövezeti csatlakozás minden feltételét teljesíteni szeretnék Szlovákiában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik