Gazdaság

Csapások

A múlt héten napvilágot látott Demszky Gábor sokak által várt vagyonnyilatkozata. A szabad demokraták – honlapjuk tanúsága szerint – lezártnak tekintik az ügyet (az úgynevezett Wekler-üggyel egyetemben), de nem nehéz megjósolni, hogy a sajtóban és a nyilvánosság egyéb fórumain még hosszasan napirenden lesz a téma.


Csapások 1

CSIZMADIA ERVIN, politológus

A közzétett vagyonnyilatkozat persze, bármennyire is részletes, nem ér fel egy sajtótájékoztatóval, ahol kérdéseket tehet fel a nagyérdemű. Demszky Gábor ezt a „számadási formát” elhárította (az írás leadása óta Demszky több fórumon is válaszolt a sajtó kérdéseire – a szerk.). Vajon szerencsés volt-e kitérni a személyes megszólalás elől? Vajon pótolhat-e egy tisztázó nyilvános megszólalást egy még oly részletes, de mégis csak „holt” vagyonnyilatkozat? Vagy tegyünk úgy, ahogyan szoktunk s – besorolván ezt az ügyet is a magyar közélet elintézetlen dolgai közé – lépjünk túl rajta?

Véleményem szerint egyetlen komoly kérdés merülhet fel a Demszky- és (kisebb mértékben) a Wekler-ügy kapcsán, ez pedig a szabad demokraták hitelessége. Másképpen fogalmazva: a különféle pénzügyi, állami, alapítványi pénzektől való érintetlensége.

Vajon mi történik az SZDSZ háza táján? A párt magas rangú politikusai sem különbek a Deákné vásznánál (mint ahogy a pesti pletykák ezt szeretnék sugallni), azaz ezt a pártot is utolérték a botrányok, ami korábban elsősorban a két nagy párt privilégiuma volt? Hirtelenjében kiderült, hogy a saját haszon és meggazdagodás az „elvek pártját” is megérinti?

Úgy tűnik, két körülményt semmiképp sem hagyhatunk figyelmen kívül. Az egyik Demszky Gábor személyisége és „független” politikai vonala. Köztudott, hogy az SZDSZ legsikeresebb politikusa. Kis szójátékkal: „állam” a pártjában. Nem gürcöl holmi párthierarchiákban, mégis ő a szabad demokraták legnagyobb voksszállítója. Városházája – politikai hazája – egy külön intézmény, Demszky politikai bizalmasai (lásd egyébként sikertelen pártelnöki korszakát) mind onnan kerülnek ki. Demszky ideológiailag, politikai vonalában és személyiségében is potenciális rivális. Akár saját pártja vezetőinek is. Még akkor is, ha bukott elnöksége után látszólag elásták a csatabárdot. Demszky azonban egyszerre győzelmi jel és veszélyforrás. Mostani botrányának kirobbantásával talán éppen az SZDSZ európai parlamenti választási sikerének értékét akarják relativizálni azok, akik Demszkyt vették a célkeresztbe.

A másik körülmény: az egész Demszky-ügy a kormányátalakítás, illetve az MSZP belső válsága időszakában robbant ki. Az elmúlt hetekben felerősödött az a vonal, amely – elsősorban az MSZP környezetéből – erőteljesen bírálja a kisebbik koalíciós párt vezetőinek „mohóságát”. Az elemző persze sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja ezt az állítólagos és növekvőben lévő mohóságot. Amikor a nyár elején – Kovács László őszi háttérbe vonulásának bejelentésével és egyéb személyi ügyekkel – kirobbant az MSZP belső válsága, a legtöbben azt gondoltuk, ez valóban csak a szocialisták válsága. Nos, néhány hét elteltével egyértelműen kirajzolódik: ez a válság (miközben a felszínen az MSZP belügyének látszik) messze nem belügy, hanem érinti a kisebbik koalíciós pártot is.

Demszky Gábor ingatlan- és autóügyei, Wekler Ferenc vissza nem térítendő állami támogatásának középpontba kerülése két dolgot is jelez. Egyfelől azt, hogy a közéletben beindul egy új tematizálási láz, amely akár át is viheti az érdeklődést az MSZP-n belüli ügyekről egy másik területre. Másfelől pedig azt, hogy ezekre a botrányokra hivatkozva az SZDSZ-t akár az eddigi szerepénél jóval hátrébb lehet szorítani a koalícióban.

Van itt azonban egy további szempont, noha keveset hallottunk róla az elmúlt napokban. Ez pedig az, hogy a most olyannyira szorult helyzetben lévő Demszky Gábor az elmúlt években Medgyessy Péter egyik legelszántabb támogatója volt. Az EP-választások éjszakáján közösen álltak a nyilvánosság elé, jelezve, hogy Demszky a vereségben is a miniszterelnök mellett áll. Medgyessy Péternek az SZDSZ-ben pillanatnyilag – úgy tetszik – nincs Demszkynél elszántabb, lojálisabb híve.

Ha Demszky megroppan a mostani ügy kapcsán, az Medgyessyt is érzékenyen érintheti. Vagy netán épp erről szól a történet: két legyet egy csapásra?

Ajánlott videó

Olvasói sztorik