Gazdaság

Grammy-előzetes – Életműdíjasok

Február 27-én, Los Angelesben adják át 44. alkalommal a könnyűzenei életben kimagasló teljesítményt nyújtó zenészeknek és az őket segítő munkatársaknak a Grammy-díjakat.#<# Lapzártánkig nem hozták nyilvánosságra a díjazottak teljes listáját, de az már eldöntött dolog, hogy életműdíjat Count Basie, Perry Como, Rosemary Clooney, Al Green és Joni Mitchell kap. Grammy-előzetes – Életműdíjasok 1Közülük Count Basie-t, a szvingkorszak nagyszerű zenekarvezetőjét és zongoristáját a dzsessz legnagyobb egyéniségei között tartják számon, Ella Fitzgeralddal, Sammy Davisszel, Frank Sinatrával dolgozott. Eddig kilenc Grammy-díjat kapott.

A könnyűzene nagy egyénisége volt éveken át a közelmúltban elhunyt Perry Como énekes és zenekarvezető, aki a második világháború és a rock and roll korszak kezdete közötti időszakban volt a pályája zenitjén. Como már a legelső Grammyn is díjazott volt.

Grammy-előzetes – Életműdíjasok 2Rosemary Clooney közel fél évszázadot töltött a színpadon. A dzsesszes alapokról induló kitűnő énekesnő a keményebb és a líraibb dalok előadásában is elsőrangú. Többszörös Grammy-hősnő, két évvel ezelőtt a Grammy halhatatlanja lett a Hey There című albuma révén. Aktív éveiben többek között Benny Goodmannel, Duke Ellingtonnal és Bing Crosbyval énekelt együtt.

Al Green a hetvenes évek népszerű soul előadója, az úgynevezett “könnyű”, dallamos soulzene nagyszerű művelője. Ő is két évvel ezelőtt lett a Grammy-díjasok halhatatlanja. Legsikeresebb albumai között emlegetik Al Green Gets Next To You címűt. Halhatatlanná vált lemezének címe: Lets Stay Together.

Grammy-előzetes – Életműdíjasok 3Az ötszörös Grammy-díjas Joni Mitchell kanadai születésű, ma már az Egyesült Államokban dolgozó folk-rock- és dzsesszénekesnő, zeneszerző. A hatvanas évek vége óta van jelen az amerikai folkmozgalomban. A Grammy halhatatlanjai közé Blue című 1999-es lemeze révén került be.

Iparosok nélkül nincs jó zene: nyilván ebből a megfontolásból kap életműdíjat Tom Dowd producer és hangmérnök, valamint Alan Freed, a rock and roll korszakának első számú diszkósa. Dowd nagy fegyvertényei közé tartozott Ray Charles, John Coltrane, Aretha Franklin, Eric Clapton és mások lemezeinek készítése. Freed tette széles körben közismertté a rhythm and bluesból sarjadó új zene elnevezését, a rock and rollt. Nemcsak rádióműsorai révén szolgált rá az életműdíjra, de három filmjével, továbbá élő műsoraival is. Többek közt ő karolta fel Chuck Berryt is.

Az életműdíjra jelölteken túl néhány héten belül ismert lesz a díjra áhítozó többi jelölt – az eddigi tapasztalatok szerint legalább félezer előadó, lemez – neve is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik