Gazdaság

GÁZKÖZMŰ-VAGYON – Finisben?

Meglepő határozatot hozott a Tocsik-ügyben a Legfelsőbb Bíróság, ugyanis nem hirdetett ítéletet, hanem visszaadta az ügyet az első fokon eljáró bíróságnak. Azért kényszerült erre, mert megítélése szerint a Fővárosi Bíróság nem járt el kellő gondossággal. Érthetően ez a váratlan fordulat nagyobb figyelmet keltett, mint az a bejelentés, hogy a gázközmű-vagyon vitás kérdéseire megoldási javaslat született. Pedig éppen ez volt az a probléma, amelynek megoldásához Tocsik Márta felajánlotta szolgálatait az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. akkori vezetésének, s amely a bírósági eljáráshoz vezetett.

Az önkormányzati tulajdonú gázközmű-vagyonról két törvény is rendelkezik: az 1990-es önkormányzati törvény és az 1993/LXXXII. számú törvény. Ez a helyzet ugyan felveti a kettős juttatás problémáját (vagyis azt, hogy az 1991. január elseje előtt önkormányzati hozzájárulásokból épült közművek után mindkét törvény alapján lehet igényt támasztani), de az egyértelmű, hogy a tulajdonos önkormányzatoknak az 1995-ben az ÁPV Rt. által a szolgáltató társaságokkal együtt privatizált belterületi közművek ellenértéke jár. A gondot az okozza, hogy nehéz kiszámítani, mennyi is pontosan a jogos igény.

Gansperger Gyula, az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója utalt rá, hogy amennyiben a privatizációs szervezet előző vezetése azonnal kielégítette volna az önkormányzatokat, sok vitát lehetett volna megelőzni. Utólag azonban csak arra volt lehetőség, hogy felkérje a PricewaterhouseCoopers (PwC) és az Interaudit konzorciumát egy nemzetközileg elfogadható eljárás kidolgozására. A könyvvizsgálók 315 millió plusz áfa díjért két megoldási javaslatot tettek az ÁPV Rt. asztalára, amelyek abban különböznek egymástól, hogy az egyik megengedi a kettős juttatást, míg a másik nem. Az utóbbi 48 milliárdjába kerülne a költségvetésnek, az első javaslat pedig 60 milliárd forintba. Egyelőre arról nincsen döntés, hogy melyik változatot alkalmazza a kormány, jelenleg az Igazságügyi Minisztérium készít elő törvényjavaslatot e kérdésben.

A törvény meghozásával egységes mederbe lehet terelni az ügyet, ám azzal az ÁPV Rt.-nél is tisztában vannak, hogy lesznek önkormányzatok, amelyek nem fogadják el a könyvvizsgáló konzorcium megoldásait. Előzetesen az önkormányzatoknak szám szerint 84 százaléka, a vitás vagyont tekintve pedig mintegy 70 százaléka értett egyet a felmérés alapelveivel. –

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik