Alig két évtizeddel ezelőtt az ausztrál Middle Island-en – amit mindössze 30 méter választ el a kontinenstől – még százával éltek a világ legkisebbjének számító kék- vagy más néven, törpepingvinek. Csakhogy a kétezres évek elején a mindössze 30-40 centiméter magas madarak száma egyre csökkenni kezdett, méghozzá a szárazföldről érkező, éhes rókák miatt.
Mint kiderült, apály idején a rókák könnyen átjuthattak az – egyébként – lakatlan szigetecskére és alaposan megritkították az ott élő pingvinpopulációt.
„Emlékszem volt rá példa, hogy a rókák 360 kifejlett példányt pusztítottak el alig két nap leforgása alatt”
– idézte fel a BBC-nek Peter Abott, a különleges pingvinek fajtamentésével foglalkozó projekt egyik tagja. Elárulta, hiába tudták pontosan, mi tizedeli a madárállományt, sokáig képtelen voltak megakadályozni a rókák támadását.
Mígnem felbukkant egy ausztrál farmer, aki zseniális ötlettel állt elő. Azt javasolta a madármentőknek, telepítsenek a szigetre abruzzói juhászkutyát, egy olyan fajtát, amit Ausztráliában kifejezetten szárnyasok és kisebb haszonállatok, kecskék és bárányok őrzésére használnak.
Az ötlet pedig hasznosnak bizonyult:
„A kutyák érkezésével felborult az addig megszokott hierarchia a szigeten. A rókák valahányszor meghallják a kutyák ugatását, vagy megérzik a szagukat, eloldalognak és máshol keresnek maguknak zsákmányt. Hihetetlen, de az első kutya érkezése óta egy pingvint sem vesztettünk rókatámadás miatt, így a számunk mostanra ismét 200 fölé kúszott.”
A BBC tudósításából kiderül, a szigetet jelenleg két juhászkutya Eudy és Tula őrzi. Abott azonban már tanítgat egy kiskutyát is, aki várhatóan 2016-ban áll majd szolgálatba.