Élet-Stílus

A csupasz vakondpatkány segíthet a fájdalomcsillapításban

Az állat sikeresen alkalmazkodik olyan savas környezethez, amely az ember számára elviselhetetlen lenne.

A chicagói Illinois-i Egyetem kutatói azért választották a csupasz vakondpatkányt vizsgálódásuk alanyának, mert az állat odújában a zsúfoltság miatt olyan magas a levegő szén-dioxid-tartalma, amely más emlős vagy az ember számára már mérgező lenne. A savas környezetet azonban a csupasz vakondpatkány jól viseli, ami Thomas Park kutatásvezető szerint érdekes információkkal szolgálhat az emberi fájdalomcsillapításra vonatkozóan.

„Sérüléskor például a fájdalom zömét a megsérült szövet savasodása okozza” – mutatott rá Park, hozzátéve, hogy egy olyan állat tanulmányozása, amely nem érez fájdalmat elsavasodott környezetben, új utakat nyithat meg az emberi fájdalomcsillapítás területén.

Az emlősök orrában meghatározott idegeket aktivál a savas pára, amelyek jelet küldenek az agytörzs erre szakosodott idegeihez, azok pedig válaszként olyan fiziológiai és viselkedési választ váltanak ki, amely védi az állatot vagy embert. Ilyen például, hogy az orr váladékot kezd termelni, illetve az érintett dörzsölni kezdi az orrát; a cél a veszélyesnek ítélt pára elkerülése.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik