Élet-Stílus

A magyar éttermek megőrizték a csillagjaikat

A 2012-es európai Michelin-kalauz rekordere Koppenhága, ahol négy új egycsillagos étterem van.

A Világevő blog információi szerint nem avattak új Michelin-csillagos magyar éttermet, de az eddigiek megőrizték minőségüket: a korábbiaknak megfelelően a Costes és az Onyx éttermek egy-egy Michelin-csillagot kaptak. Bib Gourmand, azaz jó ár-érték arány minősítéssel illeti a kiadvány az Arcade Bisztrót, a Bock Bisztrót, a Csalogány 26-ot illetve újdonságként a Vár: a Speiz éttermet is.

Mi az a Michelin-kalauz?
A világ talán leghíresebb étteremkalauzát az ismert francia gumigyár, a Michelin gondozásában adják ki évről évre. Eredetileg csak Franciaország éttermeit tartalmazta, mostanra viszont már a világ legkiválóbb éttermeiről nyújt tájékoztatás.
A Main Cities of Europe 2012 kalauz húsz ország negyvennégy városának összesen 3600 éttermét és hoteljét minősíti és ajánlja. A kiadványban összesen 15 háromcsillagos hely található, ezek között nincs újdonság, az összesen 74 kétcsillagos között viszont tizennyolc új van.

A 2012-es európai kalauz legnagyobb nyertese minden bizonnyal Koppenhága, ahol négy új egycsillagos éttermet is avattak, köztük a Geranium, Rasmus Kofoednak, a Bocuse d’Or győztesének étterme. Ausztriának egy új kétcsillagos étterme van, a Relais&Chateaux-hoz tartozó Palais Coburgban lévő Silvio Nickol. Az ország további egy kétcsillagos, nyolc egycsillagos és 12 Bib minősítést kapott étteremmel szerepel a kalauzban.

A kiadvány legerősebbje Franciaország: 305 listázott helyéből 65 egy-, 21 két- és 11 háromcsillagos.

Csillagok, csillagok:
A Michelin maximálisan három csillagot oszt ki a világ legjobb éttermeinek.
1 csillag: nagyon jó étterem a saját kategóriájában
2 csillag: kiváló, visszatérésre ajánlott hely
3 csillag: egyedülálló hely, aminek meglátogatásáért érdemes elutazni az adott városba

Ajánlott videó

Olvasói sztorik