Élet-Stílus

Retteghetnek a pekingi doppingolók

Az augusztusi pekingi olimpián doppingvizsgálat céljából levett összes mintát újraelemzik - jelentette be szerdán a Nemzetközi Olimpiai Bizottság.

Az ismételt kontroll nem titkoltan a CERA, az eritropoetin (EPO) legújabb generációjára irányul. A lefagyasztott mintákat a lausanne-i laborban őrzik. A pekingi olimpián a több mint 10 000 sportolónál körülbelül 5000 doppingellenőrzést tartottak.

A NOB eljárásának előzménye, hogy a júliusi Tour de France-on szereplő több versenyzőről csak a napokban derült ki, hogy CERA-t használt. A doppingellenőrzéseket végző laboratóriumok a nyáron még nem tudták ezt a szert gyorsan kimutatni.

Schumacher a Touron produkált pozitív mintát (MTI/EPA)

Schumacher a Touron produkált pozitív mintát (MTI/EPA)

A francia körversenyen indulók mintáit is a napokban újra tesztelik. Hétfőn derült ki, hogy az olasz Leonardo Piepoli és a német Stefan Schumacher CERA-val készült, és szintén ezzel bukott le az olasz Riccardo Ricco. Kedden Thomas Bach, a NOB alelnöke jelezte: el kell gondolkodni a kerékpár ötkarikás jövőjéről. A német sportdiplomata szerint az is elképzelhető, hogy a sportágat meghatározatlan időre leveszik az olimpia műsoráról.

Vélhetően a Tour-botrány egyértelmű lökést adott a NOB-nak, hogy a pekingi vizelet- és vérmintákat újra vizsgálják.

A CERA a hagyományos EPO-teszt egy finomított változatával mutatható ki, melynek kifejlesztésében a gyógyszert előállító cég is közreműködött. Az EPO olyan hormon, amely elősegíti a vörösvértestek termelődését. Használatával a sportoló izomzata több oxigénhez jut. Az első generációnál még változatlan formában alkalmazták, a másodikban néhány alkotórészét kicserélték, a harmadikban pedig egy hordozóanyaghoz kötötték, így lassabban bomlik le.

Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője az MTI érdeklődésére elmondta: a közvélemény csodálkozhat a mostani intézkedésen, a szakemberek számára ez nem jelent meglepetést: “Amikor az olimpia után eljöttünk Pekingből, már tudtuk, hogy lesznek ilyen újravizsgálatok. Ez egy koncepció része. És a laborok tarsolyában van még hasonló lépés. Igen, megint elő fogják venni a mintákat, és megint megnézik! Van rá idő, nyolc évig kell tárolni a pekingi mintákat” – mondta Tiszeker Ágnes.

—-CERA, a lassú lebomlású vérdopping—-

Elődeinél lassabban bomlik le, azaz tovább fejti ki hatását a CERA, az EPO vérdopping legújabb, harmadik generációs változata.

Az eredetileg vérszegénységben szenvedő vesebetegeknek kifejlesztett készítményt – a Continuous Erythropoietin Receptor Activator rövidítése – tavaly júliusban hozták forgalomba az Európai Unióban. Mellékhatása lehet többek között a magas vérnyomás, fejfájás, és szélsőséges esetekben az agysejteket is pusztíthatja. Doppingszerként abban különbözik elődjétől, hogy heti 1-2 kezelés helyett elég 2-4 hetente befecskendezni a versenyzőknek, mivel egy hordozóanyaghoz kötődik, és a nagy molekulákat kevésbé gyorsan dolgozza fel a szervezet.

A CERA a hagyományos EPO-teszt egy finomított változatával mutatható ki, melynek kifejlesztésében a gyógyszert előállító cég is közreműködött. A kereskedelmi forgalomban Mircera néven kapható termék dobozán külön figyelmeztetés olvasható, mely szerint ha egészséges ember sokáig használja, akkor életveszélyes koszorúér-problémák léphetnek fel.

Az EPO (eritropoietin) olyan hormon, amely elősegíti a vörösvértestek termelődését. Használatával a sportoló izomzata több oxigénhez jut. Az első generációnál még változatlan formában alkalmazták, a másodikban néhány alkotórészét kicserélték, a harmadikban pedig egy hordozóanyaghoz kötötték.

Az elmúlt hetekben CERA-val bukott le az idei Tour de France-on részt vett kerekesek közül az olasz Riccardo Ricco és Leonardo Piepoli, illetve a német Stefan Schumacher. A spanyol Moises Duenas Nevado és Manuel Beltrán szervezetében EPO-ra bukkantak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik