Sarapova a melbourne-i trónon

Az ötödikként kiemelt orosz Marija Sarapova a döntőben sem vesztett szettet az ausztrál nyílt teniszbajnokságon, 7:5, 6:3-ra verte a negyedikként rangsorolt szerb Ana Ivanovicsot, ezzel harmadik Grand Slam-győzelmét aratta.

Az orosz klasszis remek teljesítményt nyújtott Melbourne-ben, úgy jutott el a döntőig, hogy egyetlen szettet sem veszített el, s az Ana Ivanovics elleni fináléban is ő dominált, 7:5, 6:3-ra nyert, ezzel harmadik Grand Slam győzelmét aratta. Korábban Wimbledonban (2004) és a US Openen (2006) ért fel a csúcsra.

Az Australian Openen tavaly is bejutott a döntőbe, ám ott kiütéses vereséget szenvedett az amerikai Serena Williamstől, 6:2, 6:1-re kapott ki. Ugyanakkor sem ez a kellemetlen emlék, sem a nagy meleg (34 Celsius fok volt Melbourne-ben) nem zavarta meg az orosz hölgyet, aki 2:2 után – köszönhetően Ivanovics kettős hibájának is – elvette ellenfele adogatását.

Ivanovics ugyan később semmivé tette a brékelőnyt, de 5:5-nél újfent hibázott, így Sarapova a következő gémben már a szettért szerválhatott.

Az orosz hölgy végül 49 perc alatt 7:5-re nyerte az első játszmát, mely során szinte az összes mutatóban jobb volt a szerb riválisánál. A folytatásban is remekelt. 3:3-ig mind a két játékos hozta saját szervajátékát, majd ezt követően Sarapova a mérkőzés során immáron harmadszor fogadóként nyert gémet.

Marija  Sarapova nem adott esélyt ellenfelének (Getty)

Marija Sarapova nem adott esélyt ellenfelének (Getty)

Ivanovicsnak ezúttal esélye sem volt a javításra, ehelyett a 20 éves orosz hölgy 5-3-nál újfent brékelt, ezzel 42 perc alatt behúzta a második szettet – ezzel együtt a bajnoki címet is.

Sarapova: „Ana remek ellenfél volt”

„A 2007-es évemet nagyban befolyásolta a makacs vállsérülésem, de amint elmúltak a fájdalmak, iszonyú kemény munkába kezdtem. Ez kifizetődött itt, Melbourne-ben, mert ugyan Lindsay Davenport és Justine Henin ellen is jobban adogattam, de ma a fontos pillanatokban tudtam, hogy mit kell tennem. Ana remek ellenfél volt, azt hiszem, a jövőben még sok érdekes meccset vívunk” – pihegte boldogan az új bajnok.

A bajnok és a trófea (Getty)

„Fáj a vereség, de nem annyira, mint a tavalyi Roland Garros döntőjében a Henin ellen elszenvedett 6:1, 6:2. Ma nem tudtam élni a lehetőségeimmel és Marija pazarul szervált. Mindenesetre fiatal vagyok, remélem, még sok GS-finálé vár rám” – nyilatkozta Ivanovics, aki a Sarapovától elszenvedett veresége ellenére hétfőtől a második helyet foglalja majd el a világranglistán.

Izraeli győzelem Férfi párosban

A nyolcadik helyen kiemelt izraeli Jonathan Erlich és Andy Ram nyerte meg a férfi párost, miután a döntőben legyőzte a hetedikként rangsorolt francia Arnaud Clément, Michael Llodra duót. Az eddig tíz versenyen diadalmaskodó Erlich és Ram lett az első izraeli kettős, amely Grand Slam-tornát nyert, ráadásul még szettet sem vesztettek Melbourne-ben. A páros finálé érdekessége, hogy négy év után először az amerikai Bryan-fivérek nélkül rendezték meg, Bob és Mike ugyanis már a negyeddöntőben elbúcsúzott (MTI).

Női egyes, döntő:
Sarapova (orosz, 5.)-Ivanovics (szerb, 4.) 7:5, 6:3

Férfi páros, döntő:
Erlich, Ram (izraeli, 8.)-Clément, Llodra (francia, 7.) 7:5, 7:6

—-Statisztikák—-

Sarapova (orosz, 5.)-Ivanovics (szerb, 4.)
Első szervák: 27/50=54%, ill. 42/70=60 %
Ászok: 1, ill. 3
Kettős hibák: 3, ill. 4
Ki nem kényszerített hibák: 15, ill. 33
Első szervákból szerzett pontok: 24/27=89%, ill. 26/42=62%
Második szervákból szerzett pontok: 16/23=70%, ill. 14/28=50% Győztes pontok (szervából is): 16, ill. 14

Ütőfogás: jobbkezes (kétkezes fonák)
Helyezése a hagyományos világranglistán: 5.
Legjobb helyezése a hagyományos világranglistán: 1.
Tornagyőzelmei egyesben: 17 (ebből 3 Grand Slam-siker, Wimbledon: 2004, US Open: 2006, Australian Open: 2008)

2005: S. Williams (amerikai)-Davenport (amerikai) 2:6, 6:3, 6:0
2006: Mauresmo (francia)-Henin-Hardenne (belga) 6:1, 2:0-nál Henin-Hardenne sérülésre hivatkozva feladta a döntőt
2007: S. Williams (amerikai)-Sarapova (orosz) 6:1, 6:2
2008: Sarapova (orosz)-Ivanovics (szerb) 7:5, 6:3