Talmácsi-Faubel: szemtől szembe

A hétvégi Valenciai Nagydíj egyetlen, s számunkra fontos kérdése, hogy a 125-ös géposztályban kinek a nyakába akasztják az aranyérmet. Hector Faubel vagy Talmácsi Gábor lesz-e a befutó? Szembe állítottuk a két vb-aspiránst.

A legfontosabb különbség a két kentaur között, hogy a magyar jelenleg 10 ponttal megelőzi a spanyol riválisát, így gyors fejszámolást követően már világgá is kürtölhetjük, hogy Talmácsinak a harmadik hely már abban az esetben is az aranyérmet jelentené, ha Faubel megnyeri a futamot.

Persze az esélyeket illetően nem árt óvatosnak lenni. Egyrészt csak ritkán kifizetődő előre inni a medve bőrére. Másfelől, s ez a hangsúlyos, technikai sportágról lévén szó, a technika ördögének feltűnésére adott esetben számítani kell – Valenciában is…

Talmácsi-Faubel: szemtől szembe 1

Valamelyikük világbajnok lesz (talma.hu)

Ennyi felvezetést követően nézzük, ki vívnak drámai csatát Valenciában a nyolcadliteres trónért. Faubel 24 éves, Talmácsi két évvel idősebb. A spanyol gyors és agresszív pilóta, viszont forrófejű, néha túl kockázatos manővereket is bevállal. Talma szintén gyors, emellett rendkívül tapasztalt, s kötélből vannak az idegei, a mezőnyben alighanem ő legmegbízhatóbb pilóta – ezek a tulajdonságok pedig a jelenlegi állás tükrében aranyat érhetnek.

Faubel előnye ugyanakkor az lehet, hogy mint a tenyerét, úgy ismeri a záró futamnak otthont adó chestei pályát, tekintve, hogy innen az alig tíz kilométerre lévő Llíriában született. Tavaly egyébként Faubel nyerte a Valenciai Nagydíjat, Talma a nem túl erős Hondával 8. lett. Korábban viszont volt második is, míg a spanyol további legjobb helyezése egy 4. hely – mind a két eredmény 2005-ből való. A megelőző években mindkét pilótát a hátsó traktusban kell keresni.

Talmácsi-Faubel: szemtől szembe 2

Jó látni: Talmácsi Gábor elszakadt a mezõnytõl (MTI/EPA)

Faubel és Talmácsi egyaránt 2000-ben indult először vb-futamon, ám amíg hazánk fia a következő évben 16 versenyen 34 pontot szerzett, addig a spanyol pont nélkül zárta mind a két futamát. A következő három évet ugorjuk is át, nincs értelme az összehasonlításnak, merthogy Faubel 2002-ben, 2003-ban és 2004-ben a 250-es géposztályban szerepelt. Egy esztendővel később viszont újra a nyolcadliteres kategóriában húzta a gázt, s 113 ponttal a 9. helyen zárta a vb-t, míg Talma 198 egységgel, három futamgyőzelemmel a szezon végén a dobogó harmadik fokára állhatott a KTM pilótájaként.

A tavalyi évad Faubelnek jött össze jobban, persze Talma Hondája finoman szólva sem volt az igazi, a lényeg, hogy a spanyol két győzelemmel a harmadik lett, Talma egy dobogós hellyel a hetedik. Teljesítményével azonban kiérdemelte a Bancaja Aspar istálló szerződését, s ezzel Hector Faubel csapattársa, egyben legnagyobb riválisává is vált – és kezdetét vette kettejük különcsatája.

Talmácsi-Faubel: szemtől szembe 3

A csapat – a jobb szélen a két fõszereplõ (MTI/EPA)

A 2007-es évad során eddig magyar motoros kilencszer állhatott fel a dobogóra, háromszor a legmagasabb fokára, ötször volt második, egyszer harmadik, míg négy versenyen a pole pozíciót is megszerezte. Faubel egyszer többször nyert, a második helyen kétszer, a harmadikon hatszor zárt, emellett kétszer lett edzéselső.

Faubel pályafutása során hússzor, Talma 15-ször volt érdekelt az eredményhirdetéseken, a futamgyőzelmek tekintetében egyenlő, hat-hat az állás. Bármi legyen a vége, egy biztos, a sportág új világbajnokot avat, amennyiben Talma nyer (reméljük, így lesz), akkor ő lesz a gyorsaságimotoros-vb első magyar aranyérmese.

A statisztika mindenesetre Talmácsi sikerét ígéri, hiszen amióta 1977-ben megváltoztatták a pontszámítást, és az összes futam eredményét beszámítják a végeredménybe, a nyolcadliteres kategóriában tizenegyszer fordult elő, hogy a záróverseny döntött, és csak kétszer, 1985-ben, valamint 1990-ben esett meg, hogy a végső viadal előtt második helyen álló előzni tudott.

Talmácsi vs Faubel a 2007-es szezonban:
Katari GP – Talmácsi: 2. (2.), Faubel: 1. (1.)
Spanyol GP – Talmácsi: 1. (1.), Faubel: 3. (2.)
Török GP – Talmácsi: 5. (1.), Faubel: 10. (2.)
Kínai GP – Talmácsi: 4. (2.), Faubel: 2. (3.)
Francia GP – Talmácsi: 4. (2.), Faubel: 7. (3.)
Olasz GP – Talmácsi: 4. (2.), Faubel: 1. (1.)
Katalán GP – Talmácsi: 2. (1.), Faubel: k. (2.)
Brit GP – Talmácsi: k. (2.), Faubel: 3. (1.)
Holland GP – Talmácsi: 3. (2.), Faubel: 2. (1.)
Német GP – Talmácsi: 1. (1.), Faubel: 3. (2.)
Cseh GP – Talmácsi: 4. (2.), Faubel: 1. (1.)
San Marinó-i GP – Talmácsi: 2. (1.), Faubel: 17. (2.)
Portugál GP – Talmácsi: 2. (1.), Faubel: 1. (2.)
Japán GP – Talmácsi: 2. (1.), Faubel: 3. (2.)
Ausztrál GP – Talmácsi: 8. (1.), Faubel: 3. (2.)
Malajziai GP – Talmácsi: 1. (1.), Faubel: 3. (2.)

K: kiesett. Zárójelben a pontversenyben elfoglalt helyezés.