US Open: Nagy Kyra és Markosz Bagdatisz is kiesett

Az első fordulóban búcsúzott Nagy Kyra az amerikai nyílt teniszbajnokságon. A selejtezőből főtáblára jutott magyarnak nem volt könnyű dolga, hisz a 12. kiemelt Venus Williams volt az ellenfele.

A Flushing Meadows első markáns napján több prominens személy is tiszteletét tette. A pop és soul képviselői, az ominózus Super Bowl-eset óta a zártabb felsőruházatot előnyben részesítő Janet Jackson és Aretha Franklin mellett az atlétika egykori királynője, Jackie Joyner Kersee, illetve a helyiek teniszlegendája, Billie Jean King is jelen volt a róla elnevezett arénában. Mi több, a ceremóniát követően utóbbi még arra is vállalkozott, hogy együtt pózoljon a meccsre jelentkező Venus Williams–Nagy Kyra párossal.

A magyar teniszező örömét beárnyékolta, hogy ellenfele wimbledoni formáját átmentve esélyt sem hagyott neki. Az amerikai 6:2, 6:1-re nyert úgy, hogy Grand Slam-csúcsot jelentő 207,6 km/órás szervával rukkolt elő.

A Williams-nővérek mérkőzéseit a szintén rekordnak számító 23 737 fizető nézővel együtt visszafogott nyugalommal figyelő anyukának, Oracene Price-nak jó napja volt, hisz Venus mellett Serena sem adta alább. Bár a német Angelique Kerber kifejezetten ügyes volt, 6.3, 7:5-re alulmaradt, miközben riválisa 202 km/órás szervával is megkínálta.

Justine Henin szűk órája

A hölgyek mezőnyében az első helyen kiemelt belga Justine Henin is könnyed játékkal jutott be a második fordulóba – két sima játszmában, egy óra és két perc alatt múlta felül a selejtezőből felkapaszkodott német Görest. A világelsőhöz hasonlóan két szettben nyert a harmadik helyen rangsorolt szerb Jelena Jankovics is, igaz, alaposan oda kellett tegye magát a szlovák Jarmila Gajdosova ellen. Bár az első játszma az elképzelései szerint alakult, az 52 percig tartó, rövidítéssel lezárt másodikban a szlovák lány elsősorban ki nem kényszerített hibáinak „köszönhette”, hogy nem egyenlített.

A kiemeltek közül Ana Ivanovics, Gyinara Szafina és a Wimbledonban döntős Marion Bartoli is simán lépett tovább, csupán a 25. helyen kiemelt olasz Mara Santangelo, illetve a 29. ausztrál Samantha Stosur esett ki idő előtt.

Bagdatisz idő előtt búcsúzott

A férfiaknál tetemesebb volt a csillaghullás. Hiszen máris búcsúzott a tizennyolcadikként rangsorolt ciprusi Markosz Bagdatisz, akit a mindenkire veszélyes fehérorosz óriás, Max Mirnyij győzött le négy szettben. Bagdatisz játéka már az első két szett után előrevetítette sorsát, hisz 0-2-s hátrányba került, s bár a harmadikban megpróbálta korrigálni hibáit, az ellenfelétől eltérően jól adogató Mirnyij a feljavuló Bagdatisz erőlködése ellenére rövidítésig kihúzta a negyediket – s végül 8-6-ra megnyerte a tie-breaket, egyben a mérkőzést is.

Bagdatisz sorsára jutott a Feliciano Lopez elleni spanyol vetélkedőt elbukó Juan Carlos Ferrero (21.) is, míg a nap legizgalmasabb találkozóján a finn Jarkko Nieminen (26.) négy játszmában kikapott a korábban elsősorban párosban villantó amerikai John Isnertől. A mérkőzés kísértetiesen hasonlított a klasszikus 2001-es Sampras–Agassi-negyeddöntőhöz (6:7, 7:6, 7:6, 7:6) – attól eltekintve, hogy Isner a negyediket 6:4-re nyerte.

A kiemelteknél is rosszabb sors jutott a horvát Mario Ancicnak, aki vállsérülése miatt el sem kezdhette a küzdelmet. A világranglista 37. helyére visszacsúszott – 2006-ban még hetedik – kiválóság a múlt héten, New Havenben sérült meg. A 23 éves Ancic – aki február után fél évig nem versenyzett Pfeiffer-féle mirigyláz miatt – verte meg utoljára füvön a világelső Roger Federert, még 2002. június 25-én.

Ancic helyét a selejtező harmadik körében kiesett holland Robin Haase veszi át; ő játszik majd a harmadik helyen kiemelt szerb Novak Djokoviccsal.

Haas-hiszti

A világelső Roger Federer természetesen hozta a köztelezőt és három játszmában győzte le a selejtezőből felkerült amerikai Scoville Jenkinst. A címvédő, egyben zsinórban negyedik elsőségére hajtó svájci az első szettet 6:3-ra, míg a másodikat 6:2-re nyerte. A harmadikban Jenkins ugyan 3:2-re elhúzott, de ellenfele fordított, és végül 6:4-re nyert. Az orosz Nyikolaj Davigyenko (4.), a cseh Tomas Berdych (9.), a brit Andy Murray (19.) illetve az örökifjú svéd Jonas Björkman is könnyedén jutott a következő körbe.

Megkínlódott viszont a New Yorkban rendre jól teniszező, tavaly negyeddöntős Tommy Haas (10.). A német a belga Steve Darcis ellen az első játszmát elmélázta, de a másodikban azok után, hogy egy vitatott helyzet után bemutatott hiszti felrázta, magára talált, s végül a rá jellemző kifogástalan fonákjátékkal felülkerekedett.