Élet-Stílus

Pang a belvárosi üzlethelyiségek piaca

Az elmúlt hat év legmagasabb üresedését mutatja a belvárosi üzlethelyiség piac Budapesten az Ecorys Magyarország nemzetközi tanácsadó cég felmérése szerint.

A legfrissebb 2007 év eleji felmérés szerint az Andrássy úton az üresedési ráta 11,5 százalék (a 2006 I. negyedévi 5,9 százalékos értékkel szemben), a Váci utcában 6,2 százalék (tavaly 3,6 százalék), mely az elmúlt hat év legmagasabb értékét mutatja. A Nagykörút esetében is az üresedési ráta (5,8 százalék) emelkedése volt tapasztalható, igaz kisebb mértékben.

Az egykori Sugár úton 2001-ben 95 darab üzlethelyiséget tartottak nyilván, addig ez a szám 2007 elejére 104-re emelkedett. Ez azt mutatja, hogy a helyiségállomány konszolidációja (a kisebb üzletek összevonása, nagyobb alapterületűek kialakítása) még nem kezdődött meg. Nagyobb alapterület igénnyel rendelkező nemzetközi kiskereskedelmi hálózatok számára továbbra is problémát jelent megfelelő méretű üzlethelyiséget találni a belváros meglévő állományában.

Az összesítések alapján látható, hogy a belvárosi üzlethelyiség piacon megindult egy átrendeződési folyamat, melynek során az emelkedő bérleti díjak miatt mind inkább a nagy hazai vagy nemzetközi láncokhoz tartozó üzletek nyernek teret, míg a kevésbé tőkeerős kiskereskedők (például a nem lánchoz tartozó divatáru szaküzletek, étkezdék, műszaki üzletek) kiszorulnak onnan.


A folyamat hatására emelkedett meg az üresedési ráta, mely átmenetinek tekinthető. A minőségi átalakulást jelzi továbbá a vizsgált területeken épülő (Klotild-palota, ING-Vörösmarty tér) és tervezett (Tőzsdepalota, Divatcsarnok, egykori Balettintézet) modern kiskereskedelmi központok jelentős száma.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik