Belföld

Videót tett közzé Velkey György László, amint ellenjegyzi a jogosulatlannak vélt diplomata-útlevelek visszavonását

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
Velkey szerint sokan a választás előtt megszabadultak az okmányuktól, de a felelősségre vonást ezzel nem fogják elkerülni. A külügyi államtitkár emellett elmondta, a diplomata-útlevelekéhez hasonló súlyos visszaéléseket tártak fel annak kapcsán is, ahogy az előző kormány a magyar állampolgárságot osztogatta külföldieknek.

„Intézkedtünk az egyedi döntésen alapuló diplomata útlevelek visszavonásáról, de közben újabb csontvázakra bukkantunk a Külügyminisztériumban” – mondta Velkey György László, a Tisza-kormány külügyi államtitkára egy pénteken közzétett videóban, melyen épp az látható, ahogy ellenjegyzi a jogosulatlannak vélt diplomata útlevelek visszavonását. Velkey leszögezte, hogy a kormány feltett szándéka, hogy a Külügyminisztériumban is lezárják a kiváltságok korszakát.

Velkey elmondása szerint a minisztérium illetékesei napról napra dolgozzák fel az adatbázisokat a diplomata útlevelek kapcsán, így minden nap újabb és újabb információkhoz jutnak a különböző érintettekről.

Külön figyelemre méltó, hogy egyesek még a választások előtt csendben megszabadultak a diplomata-útlevelüktől. Szeretném egyértelművé tenni: a lemondás nem jelent mentességet, a felelősség nem évül el azzal, hogy valaki időben leadta az okmányát. A tényfeltárás rájuk is kiterjed a jövőben

– árult el részleteket a folyamatról, és figyelmeztette egyúttal az érintetteket.

Velkey szerint ráadásul a visszaélések köre nem áll meg a diplomata-útleveleknél, úgy tapasztalják, hogy az állami érdekből történt honosítások terén hasonló szintű a probléma.

Ugyanazon mintázat mentén kaptak magyar állampolgárságot százával olyan külföldi személyek, akiknek semmiféle valós magyar kötődésük nem volt, egyes esetekben pedig felmerül a pénzügyi előnyszerzés gyanúja is. Ez nem egyedi tévedések sorozata, ez úgy látszik, hogy egy rendszerszintű módszerré vált

– osztotta meg az új fejleményeket az államtitkár. Velkey szerint az eddig feltárt adatok alapján már most ki lehet jelenteni, hogy a Szijjártó Péter vezette magyar külpolitika az utóbbi években hiába hangoztatta a szuverenitás fontosságát, egyes üzleti vagy „haveri” körök előnyben részesítése ezt sok esetben felülírta, illeve a politikus hozzátette még, „sok esetben kifejezetten a nemzeti szuverenitásunk és biztonságunk kockáztatása” is felvetődött.

„Ezért döntést hoztunk arról, hogy a jövőben jelentősen megszigorítjuk a diplomata útlevelek igénylését és alkalmazását” – jelentette ki Velkey, aki szerint az új gyakorlat mindenekelőtt a célhoz kötöttséget, a jogszerűséget és a nemzetbiztonság szempontjait helyezi majd előtérbe.

Kapcsolódó
Rúzsa Magdi, Rákay Philip, a hírhamisító és a milliárdos – kiderült, kik kaptak a NER-től diplomata–útlevelet
Ott van a sorban Vidnyánszky Attila és Orbán Viktor török barátja, de Kálomista Gábor is.
Kapcsolódó
Habony Árpád is lobbizott ki diplomata-útlevelet, de a legaktívabb kijáró Semjén Zsolt és Rogán Antal volt
A külügyminiszter helyettese szerint több esetben egzotikus magánutazások megkönnyítése volt a cél.
Itt állíthatod be, hogy a Google kereső elöl hozza a 24.hu-s találatokat

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik