Belföld

Polt Péter szerint nincs egyenlőbb az egyenlők között

Neményi Márton / 24.hu
Neményi Márton / 24.hu
Szerinte nem az ügyészség, a törvény változott.

Egyenlőbbek az egyenlők között?

Hajnal Miklós ezzel a kérdéssel fordult újfent a legfőbb ügyészhez. A Momentum képviselője elégedetlen volt ugyanis Polt Péter korábbi válaszával, amikor csak annyit közölt, hogy az úgynevezett „Alexandra-ügy” még csak felderítési szakban van, így arról a nyomozó hatóság adhat tájékoztatást.

Az ellenzéki politikus szerint ez az érv több okból is sántít. A büntetőeljárásról szóló törvény szerint ugyanis az ügyészség ellenőrzi a nyomozó hatóság eljárásának törvényességét, ha

a felderítés során a nyomozás elrendelésétől számított hat hónap eltelt, a nyomozó hatóság bemutatja az ügyészségnek a nyomozás ügyiratait, egyidejűleg beszámol a nyomozás állásáról. A nyomozó hatóság ezután a beszámolóját a felderítés során hathavonta küldi meg az ügyészségnek.

Ráadásul a vádhatóság a Fidesz 2010-es hatalomra jutása után nagyon is segítőkész volt, amikor kormánypárti képviselők kérdezték, írta a képviselő, aki ki is gyűjtött néhány olyan példát, amikor fideszes képviselők érdemi, nagyon alapos választ kaptak a legfőbb ügyészségtől.

  • Hol tart a nyomozás Sukoró ügyében? – Budai Gyula (2010),
  • Hol tart a Csepel SC Alapítvány ügyészségi vizsgálata? – Németh Szilárd (2011),
  • Büntetlenül el lehet-e lopni a pécsi víziközművagyont? –  Csizi Péter (2011)

Hajnal Miklós ezért az alábbi kérdésekre várt választ.

Mi az oka annak, hogy csak a kormánypárti országgyűlési képviselők kapnak érdemi
tájékoztatást a Legfőbb Ügyész Úrtól?

A Momentum képviselője érdemi választ kért arra, hogy az „Alexandra-ügyben” van-e gyanúsított, hány tanút hallgattak ki, miért húzódik el a nyomozás, történt-e zár alá vétel, kényszerintézkedés.

Polt Péter válaszának lényege szerint nincsenek egyenlőbbek az egyenlők között, a legfőbb ügyészség nem kivételezik a fideszes képviselőkkel, nem a vádhatóság, a törvény változott. 

Azt írta, válaszuk tartalmát az határozza meg, hogy egy ügy felderítési vagy vizsgálati szakaszban van-e.

A korábbi jogi helyzettől eltérően 2018. július 1. napjától, a büntetőeljárásról szóló törvény (Be.) hatálybalépésétől a nyomozás felderítési szakaszában az ügyészségnek csupán felügyeleti jogköre van, az irányítási jogok a vizsgálati szakban, a gyanúsított kihallgatását követően illetik meg. Ehhez igazodóan a felderítési szakaszban folytatott nyomozás ura nem az ügyészség, hanem a nyomozó hatóság. Ezért a felderítés szakaszára vonatkozó adatok tekintetében a tájékoztatás a nyomozó hatóság irányítását ellátó személy jogkörébe tartozik.

Polt Péter emkékeztetett rá, hogy a Hajnal Miklós által idézett kérdéseket még jóval korábban nyújtották be, ezért kaphattak kimerítő válaszokat a fideszesek. A legfőbb ügyész az Alexandra-
ügyről most is csak annyit árult el, hogy a különösen nagy értékre elkövetett sikkasztás bűntette miatt hat éve indított nyomozás még mindig csak felderítési szakaszban van.

Kapcsolódó
Levélben kérik számon Polt Péteren az Alexandra-csőd miatti nyomozás elhúzódását a könyvkiadók
A Magyar Könyvkiadók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke nem érti, miért nincs még semmi eredménye a négy éve tartó nyomozásnak a magyar könyvkiadás legnagyobb összeomlása ügyében.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik