Itt az ítélet: elmarasztalta a bíróság a bűnösségüket bevalló vádlottakat a Völner-Schadl-ügyben

A huszonkét vádlottat felsorakoztató büntetőügyben csütörtökön hat végrehajtót és négy további vádlottat ítélt el a bíróság. Az elmarasztaló döntések jelentősen megnehezíthetik a fővádlottak, elsősorban Schadl György védekezését. A végrehajtók minap lemondott elnökét és Völner Pált nem idézték a mai tárgyalásra – mindketten távol is maradtak. A most elítélt vádlottak mindegyike felfüggesztett börtönbüntetést kapott, de többen is fellebbeztek.

Ma lezárult az elmúlt évek egyik legsúlyosabb korrupciós ügyének első felvonása a Fővárosi Törvényszéken. Az utolsó tárgyalási napját tartották ugyanis a Völner Pál volt igazságügyi államtitkár és Schadl György, a végrehajtói kar minap lemondott elnökének főszereplésével zajló büntetőügy előkészítő ülésének.

A huszonkét vádlottat felsorakoztató büntetőügyben ítéletet mondott a bíróság arról a tíz vádlottról, akik az előkészítő ülés során beismerték bűnösségüket, köztük arról a hat önálló bírósági végrehajtóról, akik bevallották, hogy kinevezésükért cserébe fizettek a végrehajtók elnökének. Nekik csütörtökön kötelező volt megjelenni a bíróság előtt. A többi vádlott távol maradhatott, köztük Völner Pál és Schadl György sem vett részt a mai tárgyaláson.

Mohos Márton / 24.hu

A bíróság már a tárgyalás elején végzést hozott, amivel elfogadta a bűnösségét beismerő tíz vádlott vallomását. Ezután a védők felszólalása következett, majd ítéletet hirdetett a bíróság.

A Fővárosi Törvényszék mind a tíz vádlottat elmarasztalta, mindannyian némileg enyhébb büntetést kaptak annál, amit az ügyészség indítványozott nekik.

A beismerő vallomást tett végrehajtók ellen hivatali vesztegetés volt a vád, és az ügyészség indítványa alapján négyen 3 év, ketten 5 év próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre számíthattak, továbbá ötmillió forint pénzbüntetésre, valamint öt év eltiltásra a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól. Utóbbi jelentősen enyhült, ugyanis nem a jogi tevékenységtől, hanem a végrehajtói foglalkozástól tiltotta el őket 5 évre a bíróság.

A négy nem végrehajtó vádlott szintén felfüggesztett börtönt és pénzbüntetést kapott, esetükben is valamivel enyhébbet, mint ahogyan az indítvány szólt. Ketten közülük Schadl szabálytalanul épített balatoni nyaralóját intézték. Egyikük a végrehajtói kar hivatalvezetője volt, aki Schadl kívánsága szerint pontozta a végrehajtói pályázatokat. A sorban az utolsó vádlott pedig összekötő volt a végrehajtók elnöke és egy korrupt módon kinevezett végrehajtó közt. Érdekesség, hogy utóbbi védője többek közt azzal védekezett:

Talán így szocializálódtunk, hogyha valamit okosba csinálunk, akkor az bocsánatos.

Fontos körülmény, hogy a bíróság az ügyészi indítványnál súlyosabb ítéletet nem is szabhatott volna ki, enyhébbet viszont igen – és végül így is döntött a törvényszék. A vádhatóságnak és a vádlottaknak ugyanakkor lehetőségük van a Fővárosi Törvényszék által ma kiszabott ítéletek elleni fellebbezésre.

Az ítélet értelmében

Az ügyészség szintén több vádlott esetében fellebbezést jelentett be súlyosítást kérve – elsősorban a foglalkozástól eltiltás tekintetében.

A bíróság elfogadta tehát a vádlottak beismerését, ami igencsak megnehezítheti később a bűnösségüket tagadó fővádlottak, különösen Schadl György védekezési lehetőségeit – hiszen,

ha vannak vesztegetők, akiket elítél a bíróság, akkor lennie kell megvesztegetettnek is.

Völnerre nyolc, míg Schadlra tíz év börtönt kért az ügyészség beismerés esetére. Előbbire 25, utóbbira 200 millió forint pénzbüntetés kiszabását is indítványozták, továbbá mindkettőjüknél tíz év közügyektől eltiltást, a jogi végzettséghez kötött foglalkozástól végleges hatályú eltiltást kértek, valamint vagyonelkobzást a jogtalan gazdagodásuk erejéig.

Horváth Csaba / 24.hu – Schadl György a Fővárosi Törvényszéken 2023. február 23-án.

A Völner és Schadl elleni fő vádpont lényege szerint utóbbi korrupciós kapcsolatot alakított ki a korábbi államtitkárral. Ennek keretében Schadl György jogtalan előnyként rendszeresen pénzt – 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot – adott át Völner Pálnak, aki ezért a pozíciójából eredő befolyását Schadl érdekeinek megfelelően gyakorolta. Az ügyészség szerint a végrehajtók elnöke hét társával előzetesen megállapodott abban, hogy eléri, önálló bírósági végrehajtói kinevezést kapjanak, amiért cserébe a végrehajtói irodájuk működéséből őket illető osztalékot részben vagy egészében visszakérte tőlük.

A vádhatóság szerint Schadl több mint 924 millió forint illegális jövedelemre tett szert a közbenjárására kinevezett végrehajtóktól. Megjegyzendő, hogy ezt az összeget csaknem egy év alatt megkereste a hét érintett végrehajtó. Mint megírtuk, az ügyben szereplő végrehajtók több mint 2,3 milliárd forintot kerestek összesen, ám pénzügyeik alapján nem igazán látszik, hogy a csaknem 1,4 milliárd forintnyi különbözettel (amit a vád alapján nem adtak át Schadlnak) mi történt.

Szajki Bálint / 24.hu – Völner Pál a Fővárosi Törvényszéken 2023. február 23-án.

A vádiratot cikksorozatban mutatta be a 24.hu, ebből kiderült, hogy

Ezen kívül bemutattuk a nyomozati iratok azon érdekes szálait is, amelyekről nem esik szó a vádiratban. Ezek között volt, hogy