Belföld

Áprilistól egyetlen gyermekügyeleti pont marad Borsodban

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében folytatódik áprilistól az új alapellátási ügyeleti rendszer bevezetése – írja a Népszava. A lap szerint ez lesz a következő országrész, amelyben az Országos Mentőszolgálat szervezi, irányítja ezt a szolgáltatást, továbbá az itt praktizáló háziorvosok „felkészítése” is megkezdődött.

Az új háziorvosi ellátás bevezetése után a lakosság által most még elérhető ügyeleti pontok mintegy harmada megszűnik: országosan 81 járásnak összesen 102 ügyeleti központja lesz. Ugyanakkor

több járáson egyáltalán nem lesz ügyeleti pont, míg több megyében a mostani csaknem tucatnyi orvosi ügyeletből legfeljebb 3-4 marad.

Eddig 40 ezer lakosra jutott egy ügyeletes orvos, a terv megvalósulása esetén a jövőben hétköznaponként 90 ezernek, hétvégén 60 ezernek lenne egy felső fokú végzettségű ellátója.

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében az alapellátási körzetek közel hatoda üres. Ebből a legkritikusabb a vegyes praxisok helyzete, amelyek több, mint negyedében, a gyermekorvosi körzetek hetedében nincs tartósan orvos.

A mostani átszervezéssel ügyeleti időben a 1830-as számot hívhatják a megyében élők. Ezen a számon a mentőszolgálat diszpécsere adhat tanácsot vagy szükség esetén ügyeleti autót, súlyosabb esetben azonnal mentőt is küldhet a telefonálónak.

A Népszava úgy tudja, hogy az előzetes tervek szerint

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében 14 településen megszűnne az eddigi háziorvosi ügyelet.

Így járna Abaújszántó, Borsodnádasd, Csokvaomány, Emőd, Felsőzsolca, Gesztely, Múcsony, Nyékládháza, Pálháza, Rudabánya, Sajószentpéter, Szirmabesenyő, Szendrő, Tiszalúc.

Emellett áprilistól mindössze egyetlen gyermekügyeleti pont marad Miskolcon, a megyei kórházban.

Háziorvosi ügyelet tíz településen marad: Miskolcon, Ózdon, Kazincbarcikán, Mezőkövesden, Tiszaújvárosban, Encsen, Szerencsen, Sátoraljaújhelyen, Sárospatakon és Edelényben.

Frissítünk!

Cikkünk megjelenését követően Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője jelezte lapunknak, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 10 pontján ezután is úgynevezett „vegyes ügyeletek” működnek, ahol a gyermekek is megfelelő ellátást kapnak, tehát nem kell a megye távoli pontjairól is Miskolcra hozni a beteg gyermeket. „Eddig sem volt minden járásban külön gyermekorvosi ügyelet, a járási ügyeletek rendszerint vegyes ügyeletekként működtek, ahol gyermekek és felnőttek egyaránt ellátást kaptak. Egyértelmű tény, hogy nincs szükség minden járásban külön gyermekorvosi ügyeletre, továbbá minden orvos és mentőtiszt képes és alkalmas gyermekek sürgősségi ellátására is. Ezeken túlmenően, a kórházi központi gyermekügyelet is rendelkezésre áll, a 1830-as telefonszám pedig gyermekek esetében is hívható, ahonnan súlyos állapotú gyermekhez azonnal mentőt küldenek”, közölte.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik