Belföld

Surányi György szerint a 20 százalékos infláció felével el kellene számolnia a kormánynak

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
A volt jegybankelnök és Bokros Lajos többek között arról beszélgettek egy konferencián, hogy szerintük Magyarországon jelenleg nincs válság, hiszen nem csökkent a GDP, és nem növekszik a munkanélküliség, ugyanakkor rendkívül magas az infláció, de ez nem csak a háború következménye.

Bokros Lajos volt pénzügyminiszter és Surányi György egykori jegybankelnök a Magyar Újságírók Szövetségének rendezvényén beszélgetett az ország jelenlegi gazdasági helyzetéről, a válság természetéről és a károk lehetséges csökkentéséről. Az eseményről a Népszava írt.

Orbán Viktor miniszterelnöknek igaza van abban, hogy ha véget érne a háború, akkor megfeleződne a 20 százalékos infláció, mert megszűnnének a külső okok, de még akkor is ott van az a 10 százalék, amivel el kellene a kormánynak számolnia – mondta Surányi György.

Bokros Lajos szerint a magyar infláció öt tényezőre vezethető vissza:

  • A magyar monetáris politika, túlságosan sokáig volt túl laza.
  • A költségvetés úgyszintén.
  • Hiba volt, hogy a kormány engedte a béreket túlzóan emelni olyan mértékben, amely meghaladta a magyar gazdaság termelékenységének növekedését.
  • A negyedik belső ok volt: a bankrendszer túlhitelezte a magyar gazdaságot.
  • Csak ezek után következnek az olyan külső okok, mint a háború.

A két közgazdász szerint az elmúlt tíz év elhibázott gazdaságpolitikája miatt csapdahelyzetbe került az ország.

Surányi szerint hatalmas félreértés, hogy egy ország tartósan versenyképes lehetne olcsó bérekkel.

Volt erre néhány példa: egyes ázsiai „kis tigrisek”, vagy egykoron Kína. A magyar gazdaságban azonban, ahol elfogyott a munkaerő, lehetetlen misszió az alacsony bérekkel versenyezni. A magas hozzáadott értékű termelés felé kellene fordulni, de ez négy általánost végzett munkásokkal nem megy. Azok, akiknek viszont nyolc vagy akár 20 év tanulás van a hátuk mögött, nem lesznek hajlandók olcsón dolgozni – fogalmazott Surányi.

A beszélgetésen ebből kifolyólag felmerült az oktatás jelenlegi helyzete is.

Bokros Lajos szerint a kormány nagymértékben zülleszti le az oktatást, amelynek láthatóan az a célja, hogy olcsó munkaerővel árassza el az országot, szerinte a kormány nem is akar magas hozzáadott értéket teremtő munkát az országba hozni. 

A két közgazdász szerint a magyar kormány költségvetési politikájával is csapdahelyzetbe került az ország: az elmúlt hónapokban hozott kiadáscsökkentő intézkedések pont akkor vonnak el forrásokat a gazdaságból, amikor egyébként is lassul a növekedés – írja a Népszava.

A kormány a megszorításokat nem arra használja, hogy a káros strukturális hibákat kiigazítsa. A volt pénzügyminiszter szerint erre jó példa lenne az oktatásirányításért felelős Klebelsberg Központ megszüntetése, amely az oktatáspolitika szempontjából káros intézmény, és még sokba is kerül értelmetlenül.

De a közgazdászok ugyanilyen felesleges és gond nélkül elhagyható kiadásnak tekintik a közmédia 130, a kormánypropaganda 120 milliárd forintos kiadását is.A volt jegybankár úgy véli, éveken keresztül indokolatlanul sokat költött a kormány olyan beruházásokra – stadionokra, sportcsarnokokra –, amelyeket senki nem használ, ezért csak viszik a pénzt. A költségvetési százmilliárdok hatékonytalan beruházásokba folytak, vagy ellopták a támogatást élvezők, emiatt a hatalmas költekezés semmivel sem vitte előre az országot, csapdahelyzetbe kerültünk, ezért van szükség a mostani megszorításokra.

Bokros Lajos szerint az Orbán-kormány egy olyan oligarcharendszert kényszerített az országra, amely nem szolgálja a gazdaság hatékonyságát. A kérdés az, hogy Magyarország vissza tud-e térni a jogállami alapokra. Szerinte ez már csak a gazdaságpolitika számonkérhetősége miatt is fontos lenne. Nincs már a gazdaságban több olyan elszívható jövedelem, ami elegendő lenne az oligarcharendszer fenntartására, ebben a helyzetben pedig a magyar társadalom előbb-utóbb felteszi a kérdést, hogy Magyarország miért szakad le Romániához képest is – fogalmazott a volt pénzügyminiszter.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik