Belföld europoli

Publicus Intézet: kétharmad az Európai Ügyészség mellett

Getty Images
Getty Images

A magyarok kétharmada egyetért azzal, hogy az EU-s pénzek folyósítását az országok számára jogállamisági követelményekhez, például a bíróságok függetlenségéhez és a tiszta választásokhoz kössék, ez derül ki a Publicus Intézet felméréséből, ami a Népszava megbízásából készült.

A közvélemény-kutatás szerint egész pontosan 66 százalék támogatja, hogy az uniós pénzek folyósítását a jogállamisági követelmények betartásához kössék. Ha ehhez hozzávesszük azt a 4 százalékot, amely „inkább egyetért” ezzel, akkor már 70 százalékos arányról lehet beszélni, írja a lap. A kifejezetten ellenzők tábora 19 százalékot tesz ki, további 4 százalék „inkább nem ért egyet” (7 százalék nem tudott, vagy nem akart válaszolni).

Nem meglepő módon az ellenzékiek túlnyomó többsége (89 százalék) fejezte ki egyetértését, de még a fideszesek 37 százaléka is támogatná, hogy a pénzek folyósításának feltétele legyen a jogállamisági követelmények betartása. A pártválasztásukban bizonytalanok 72 százaléka is így gondolja.

A felmérés résztvevőit megkérdezték arról is: Magyarországnak csatlakoznia kellene-e az Európai Ügyészséghez, hogy a korrupciós és más típusú visszaéléseket ők is vizsgálni tudják? Az összes megkérdezett háromnegyede igennel válaszolt. Miközben 75 százalék szerint csatlakoznunk kellene az Európai Ügyészséghez, az elképzelést csupán 15 százalék utasítja el (10 százalék nem válaszolt).

A kormánypártiak körében is többen vannak azok, akik a csatlakozás mellett vannak, mint azok, akik nem kérnek az Európai Ügyészségből. A Publicus felmérésnek adatai szerint a fideszesek 39 százaléka elutasítja, de 43 százaléka pártolja az ötletet, míg 18 százaléka nem foglalt állást az ügyben.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik