Belföld koronavírus

Szigorú feltételekkel költözhetnek a kollégisták

Teljes kapacitással üzemelnek szeptembertől az egyetemi kollégiumok, beköltözhetnek a külföldi hallgatók is, és nem lesz kötelező koronavírus-tesztelés. Óvintézkedéseket viszont bevezetnek, például korlátozzák a vendégfogadást, elkülönítőhelyiségeket alakítanak ki, maszkviselést írnak elő, sőt az ELTE magánszállásokat is kínál, hogy csökkentse a zsúfoltságot, írja a Magyar Nemzet.

Márciusban a járványügyi intézkedések között az egyik első az volt, hogy azonnali hatállyal kiürítették a kollégiumokat és néhány külföldi diák kivételével szinte mindenki hazaköltözött. Az új tanévre azonban visszatérhetnek a diákok. Bár lesznek speciális szabályok és óvintézkedések, a felvehető létszámokat nem csökkentik az egyetemek.

A lap által megkérdezett felsőoktatási intézmények közül a Debreceni Egyetemen az új tanévre nem terveznek kapacitáscsökkentést. Hosszú távra szobákat bérelnek az egyik helyi szállodában, hogy legyen hová elhelyezni azokat a fiatalokat, akik a beutazáskor sárga és piros jelzésű országokból érkeznek.

A Nyíregyházi Egyetemre is visszatérhetnek a külföldi hallgatók és szükséges esetén gondoskodnak a hatósági házi karanténra kötelezett fiatalok elhelyezéséről. A 2+2 ágyas szobákban most inkább 1+1 fő szobabeosztással helyezik el a diákokat, folyamatosan fertőtlenítik a helyiségeket, de a beköltözéskor senkitől nem kérnek igazolást vagy negatív koronavírustesztet.

A Soproni Egyetem már szigorúbb, Katona György oktatási rektorhelyettes azt mondta a lapnak, hogy kéthetes karanténra köteleznek valamennyi külföldről érkező hallgatót. Ettől függetlenül teljes kapacitással üzemelnek a kollégiumaik, fokozott higiéniai előírások betartása mellett, felkészülve arra is, hogy esetleges megbetegedés esetén lehetőség legyen az azonnali elkülönítésre.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen a lakószobákon kívül a közös használatú területeken és a közösségi helyiségekben mindenki számára kötelező a védőmaszk viselése, a liftekben egyszerre csak egy fő tartózkodhat és az épületekben mindenhol kérik a másfél méteres távolság megtartását.

A férőhelyek számában nem tervez változtatást a Műegyetem, de a vendégfogadást szigorúan szabályozzák. A hallgatók kollégiumi időszakonként csak egyetlen vendéget fogadhatnak, akinek az adatait előzetesen rögzítik. Újdonság továbbá, hogy a diákoknak beköltözésekor egy kérdőívet kell kitölteniük, amelynek eredménye alapján az intézmény kötelezheti őket PCR-teszt elvégzésére. Pozitív teszteredmények esetén a hallgató csak abban az esetben költözhet be a szobájába, ha két, 48 órán belül megismételt negatív tesztje van.

Nem a megszokott módon kezdődik az egyetemi oktatás szeptemberben
Körbekérdeztük az egyetemeket, hogyan készülnek az őszi félévre. Több intézményben hibrid szemeszter lesz, vagyis a nagy létszámú előadások online zajlanak majd, a kis létszámú szemináriumi órákon és a gyakorlaton személyesen kell részt venni. Van, ahol negatív koronavírustesztet várnak a hallgatóktól.

Speciális óvintézkedéseket hozott az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) is, amely összesen 17 kollégiumot és szakkollégiumot működtet vagy bérel országszerte, ebből 11-et Budapesten. A fővárosi kollégiumokban szobánként két főre csökkentették a diákok számát.

A kieső férőhelyeket a magánkollégiumi kapacitások bővítésével és olcsó bérlakások biztosításával pótolják, egy csaknem kétszáz fő elhelyezésére szolgáló apartmanházat vettek bérbe a magyar hallgatók számára, a külföldi diákoknak pedig egy 500 férőhelyes magánszállást biztosítanak, valamint további 900-1300 férőhelyet kötöttek le kedvezményes áron elérhető szálláshelyeken, így összesen körülbelül 1600-2000 hallgató elszállásolására alkalmas bérlakásbeli és magánkollégiumi lehetőség érhető majd el az ELTE-seknek. A bérléshez lakhatási támogatást is nyújtanak, havi húsz-negyvenezer forint értékben.

Kiemelt képünk illusztráció, fotó: MTI Fotó/Beliczay László

Ajánlott videó

Olvasói sztorik