Belföld

Annyi áfát fizetünk, hogy csak az idei többletből kijönne két családvédelmi akcióterv

Az általános forgalmi adóból származik ma Magyarországon, éves szinten a legtöbb adóbevétel, hozzávetőlegesen minden negyedik adóforint ehhez az adónemhez köthető — emlékeztet az Adó.hu, amely azt vizsgálta meg, mennyivel nőhet az áfatöbblet idén.

Idén januártól augusztusig 2904 milliárd forint (pénzforgalmi) bevételre tett szert a költségvetés általános forgalmi adóból, ami a tavalyi év első nyolc hónapi teljesítményéhez képest 19 százalékos növekedést jelent. Ennek egyik fele egy egyszerű technikai változással magyarázható: 2018. januártól ugyanis a megbízhatónak minősített adósok számára 45 napról 30 napra csökkent az áfa-visszautalás határideje, ami egy egyszeri, megnövekedett adó-visszaigénylést okozott a tavalyi év elején. Ez a magyarázata annak, hogy a nyolchavi visszaigénylés csak három százalékkal emelkedett idén az előző évhez képest.

Az első nyolc hónapban a bruttó áfabevétel 12 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Hozzáteszik: a tavaly elfogadott költségvetésben 2019-re 4290 milliárd forint áfabevételt tervezett a kormány, amely az elmúlt évhez képest 362 milliárd forintos, azaz 9 százalékos növekedést jelent. Ha azzal számolunk, hogy megáll az eddig tapasztalt rendkívül dinamikus növekedés és mindössze a kormányzat által jósolt 9 százalékkal emelkedik az év utolsó négy hónapjában az áfabevétel,

akkor is közel 250 milliárd forinttal több bevételhez jut a költségvetés, mint amennyi a tervekben szerepelt.

Az Adó.hu szerint ez majdnem kétszerese, mint amennyit a teljes családvédelmi programra fordít idén a kormány, ideértve a babaváró hitelt, a falusi CSOK bevezetését, a harmadik gyermek születéséhez kötött jelzáloghitel elengedését, illetve a nagycsaládosok autóvásárlási programját.

Kiemelt kép: MTVA/Bizományosi: Róka László 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik