Belföld

Német igazságügyi miniszter: A néppárti ultimátum után egy visszafogott Orbánt láttunk

Ez egy meglehetősen bizarr eljárás volt – mondta Katarina Barley német igazságügyi miniszter a Fidesz néppárti felfüggesztéséről a Népszavának adott interjújában.

Barley hozzátette, a Néppártban sokan éveken át kritizálták a Fideszt, fenyegetőztek, hogy felfüggesztenék a magyar kormánypárt tagságát, de végül soha nem léptek.

És még azután is csak egy képlékeny kompromisszumra futotta, hogy Orbán Viktor már párttársukat, Jean-Claude Juncker bizottsági elnököt támadta

– jegyezte meg.

Arra a kérdésre, hogy mindez mivel magyarázható, a miniszer azt mondta,

A Néppártban egyfelől azt szeretnék, hogy csúcsjelöltjüket, Manfred Webert válasszák meg bizottsági elnökké, így kénytelenek voltak valamit lépni. Csakhogy szükségük van a Fidesz EP-képviselőinek szavazataira is. Ezért született ez a fura kompromisszum.

Megjegyezte, hogy helyteleníti ezt az eljárást, hiszen

nem kritizálhatod szavakban a jogállam leépítését, miközben meghívod ugyanazt a pártot a pártrendezvényekre. Teljesen nyilvánvaló, most hirtelen csak azért változtak meg, mert azt akarják, hogy jelöltjük legyen az Európa Bizottság elnöke.

Azzal kapcsolatban, hogy a Néppárt három bölcsre, Wolfgang Schüsselre, Hans-Gert Pötteringre és Herman van Rompuyra bízza a magyar demokrácia állapotának vizsgálatát, Barley úgy véli, ez az akció is a választási kampány része, és annak jele, hogy hiába lenne rá lehetőségük, nem akarnak valódi lépéseket tenni.

A néppárti ultimátum után egy visszafogott, kompromisszumkész Orbánt láttunk. A Fidesz-tagság felfüggesztéséről döntő EPP-gyűlés után viszont hamar visszatért a régi kormányfő, a közrádióban már azt mondta, hogy a rezsi növekedéséről is Brüsszel tehet

– fogalmazott.

Klasszikus menekülőútja a tagállami vezetőknek az, hogy ami rossz az országukban, az Brüsszel hibája. A média feladata is megmutatni azt, hogy kié a valódi felelősség és kié az eredmény. Például azt, hogy mennyi mindent finanszíroz Brüsszel Magyarországon. Ebből mindenki megértheti: Brüsszel nem a probléma, hanem a megoldás

– mondta Barley.

Kiemelt kép: MTI/EPA/Hayoung Jeon

Ajánlott videó

Olvasói sztorik