Belföld

Egy csomó mindent csinálhat ma a menetelésen kívül is  

Számos ingyenes programra várják Budapesten az embereket 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 170. évfordulóján, és persze a pártok is belehúznak a kampányba.

Politikai programok

A Parlament előtti Kossuth téren 9 órakor a hagyományos zászlófelvonással kezdődnek az ünnepi rendezvények, ott lesz Áder János államfő és Kövér László.

A díszünnepség Orbán Viktor miniszterelnök beszédével 14 órakor kezdődik, szintén az Országház előtt. Fél 12-től a CÖF-CÖKA és a Gazeta Polska civil klubjai is megtartják hagyományos megemlékezésüket, a Bem József téren. Délben itt gyülekeznek az úgynevezett Békemenet résztvevői, akik a Kossuth térre vonulnak át 14 órára, a miniszterelnöki beszédre. Ugyancsak délben, az Oktogonról indul a Magyar Kétfarkú Kutya Párt Békemenete is

Az ellenzéki pártok többsége is a fővárosban tart rendezvényt. Az MSZP, a Párbeszéd, a DK, a Liberálisok, és az Együtt részvételével délután 3 órától közös ellenzéki megmozdulást tartanak a Fővám téren. A Jobbik szintén 15 órától a Batthyány-örökmécsesnél tartja rendezvényét. Az LMP politikusai déltől az Ökopolisz Alapítvány kerekasztal-beszélgetésén szólalnak fel.

Mivel országszerte több mint ötszáz ünnepi rendezvényt jelentettek be, több forgalmas útszakaszon, közlekedési csomópontnál forgalomkorlátozásokra kell készülni. Ezekről Ezekről itt tájékozódhat.

Politikamentes programok

A budai Várban jellemzően 9 órakor kezdődnek a programok. A Dísz téren 9 órától 18 óráig magyar termelők és vendéglátósok várják a hazai finomságok vásárával az érdeklődőket. Ugyanott fellép a Budapest Helyőrség Zenekara, a Készenléti Rendőrség Zenekara, valamint a Pénzügyőr Zenekar is.

A Várkert Bazárban egész nap tartanak a rendezvények: lesznek kézműves foglalkozások, zenés és táncos programok, és irodalmi est is.

Hunyadi János lovasszobránál lósimogatóval, a Szent István-szobornál közlekedésbiztonsági játékokkal, míg Hadik András szobránál népzenével és néptánccal várják az érdeklődőket. A kalotaszegi táncot, székelyföldi táncot és a palotástáncot nemcsak nézni lehet, hanem meg is lehet tanulni.

A Szentháromság téren 10 órától koncertek és gyermekprogramok lesznek, a Táncsics-börtönben különböző vetélkedőkön, kézműves foglalkozásokon lehet részt venni.

A Hadtörténeti Intézet és Múzeumban idén is Forradalmi forgatag címmel rendezik meg az ünnepi programokat. Ott is lesz táncház, színházi előadást, csatabemutatót is tartanak, ágyúlövés is lesz.

A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában a kétszáz éve született Görgei (Görgey) Artúr egykori honvédtábornok és hadügyminiszter életét, az 1848-49-es forradalom és szabadságharcban betöltött szerepét lehet megismerni.

A Budapesti Történeti és Vármúzeumban 10 órakor kezdődnek a programok, történelmi sétával és tárlatvezetéssel várják az érdeklődőket.

Csütörtöktől húsvétig lehet megtekinteni a Szépművészeti Múzeum felújított Román csarnokát, amelyet több mint hetven év után láthatnak újra az érdeklődők. A csaknem 900 négyzetméter alapterületű, egy középkori bazilika belső terét megidéző terem falfestményeinek megújításán egy éven át mintegy 70 restaurátor dolgozott, akik 2500 négyzetméter falfelületet varázsoltak újjá. A csarnokot ingyenesen lehet megtekinteni.

A Magyar Nemzeti Múzeumban egy feltételezhetően 1848/1849-es magyar nemzetőrről készült korabeli dagerrotípiát állítanak ki március 25-ig. A múzeumba a belépés csütörtökön ingyenes.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban bárki kipróbálhatja Landerer és Heckenast nyomdagépét, készíthet ünnepi hajfonatot, emellett megnyílik az Ország(h), város, híres ember. Arany János és a fényképezés című kiállítás is.

(MTI)

Kiemelt kép: Thinkstock

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik