Belföld

A télimádók örülhetnek az állatkert medvejóslatának

Medve és árnyéka (medve, barnamedve, barnamedve, állatkert, )
Medve és árnyéka (medve, barnamedve, barnamedve, állatkert, )

Meglátták az árnyékukat az állatkerti barnamedvék, ami a népi megfigyelések szerint hosszú telet jelent, igaz előfordult már, hogy a medvék tévedtek.

A Fővárosi Állat- és Növénykertben Vali és Defoe, a két szíriai barnamedve pontban 11 órakor cammogott elő a Nagyszikla belsejében lévő barlangból a kifutóba. Mivel a reggeli borult idő után már délelőtt kisütött a nap, a medvék az árnyékukat is egyből meglátták. Ez pedig a népi időjóslás hagyományai szerint arra enged következtetni, hogy hosszan elhúzódó tél várható – derül ki a fővárosi állatkert közleményéből.

A medvék árnyékával kapcsolatos hagyomány abból az időből ered, amikor még nem voltak meteorológiai előrejelzések. Manapság az ezzel foglalkozó szakemberek rövidtávon a műholdfelvételek és aktuális mérések alapján, előrejelzési modellek segítségével igyekeznek előre jelezni az időjárás alakulását, hosszabb időszakokra pedig általában a sokéves átlagok alapján következtetnek.

 
Fotó: MTI / Mohai Balázs 

A modern meteorológiai technikai és a statisztikai eszközei előtt a régi időkben egy-egy jeles nap időjárásából indultak ki a hosszú távú jóslások esetében. Például decemberben Luca napjától 12 napon át figyelték az időjárást, mert úgy tartották, hogy ez alapján meg lehet mondani a következő év hónapjainak jellemző időjárását is. Medárd napjának csapadékossága alapján pedig a nyár esős vagy aszályos voltát próbálták megjósolni. A február másodikához, Gyertyaszentelő Boldogasszony napjához kötődő időjárási tapasztalatokat a néphagyomány összekapcsolta azzal a megfigyeléssel, hogy a télen kevéssé aktív barnamedvék nyomaival február elejétől ismét viszonylag gyakran lehetett találkozni. Ezért tartja úgy a népi időjóslás, hogy február másodikán a barlangjából előmerészkedő medve árnyékát kell figyelni.

A budapesti állatkertben minden évben megszervezik a medveárnyék észlelést, így arra vonatkozóan is van statisztika, hogy az előrejelzésnek ez a módja mennyire megbízható. Tavaly például elég sikeresen jósoltak a medvék, de a 2013-as évről ez már nem mondható el. Akkor ugyanis a medvéknek nem volt árnyékuk, azaz rövid télnek kellett volna lennie, a valóságban viszont még március közepén jelentős mennyiségű hó hullott.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik