Belföld

Tüntettek ellene, mégis marad a földadó

Balmazújváros képviselő-testülete szerdán megerősítette korábbi rendeletét, amelyben január elsejétől aranykoronánként évi 300 forint települési adót vetett ki a földekre.

Veres Margit polgármester a döntést követően az MTI-nek elmondta, a témát azért tűzték ismét napirendre, mert a gazdák a múlt héten demonstráción tiltakoztak a települési adó ellen és a mérséklését kérték. Az önkormányzati képviselők többsége elutasította a csökkentésre vonatkozó indítványt, a jelenlevő 12-ből 10-en szavaztak az eredeti rendeletre. Ugyanakkor külön határozatban rögzítette a testület, hogy a települési adóból befolyt összeg 20 százalékát a külterületi utak korszerűsítésére fordítják. 

Csütörtökön fél pályán lezártak négy főutat Balmazújvárosnál az általuk földadónak nevezett helyi adó bevezetése ellen tiltakozó gazdák, akik nehezményezték, hogy az új adó hektáronként 10 ezer forint többletterhet jelent évente. A települési adó a földtulajdonból származó jövedelem 15-20 százalékát is kiteszi – mondta Szűcs Gergely, a demonstráció szervezője akkor az MTI-nek. Kifogásolták azt is, hogy az önkormányzat az adót elsősorban a belterületi utak fejlesztésére, nem a dűlők korszerűsítésére akarja fordítani. 

Rózsa Péter ismert balmazújvárosi biogazdálkodó szerint “a földadó az első lépés a föld elveszítéséhez”. Magyarázatként hozzátette, amelyik gazda nem tudja fizetni, jelzálog kerül a földjére, ami később a föld elvesztéséhez vezethet. Rózsa Péter a szerdai döntés után úgy nyilatkozott, szerették volna elérni, hogy az adót felére csökkentsék és a befolyt összeg felét fordítsák a külterületek fejlesztésére. Felindultan tette hozzá, hogy a képviselő-testületi ülésen személyeskedő vita alakult ki, pénzéhesnek nevezték és haszonelvűséggel vádolták a gazdákat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik