Anyaghibát és tömítési hibát fedeztek fel az atomerőmű karbantartásra váró, 3. blokkjához tartozó vezetéken, illetve egy szivattyúnál. Utóbbinál nagymértékű folyást is megállapítottak. Az elfolyó víz az erre a célra kiépített gyűjtőrendszerbe került. A teljes körű kivizsgálás és a javítás miatt a karbantartás késve indult, a blokkot idén már nem helyezik üzembe.
A hiba a nukleáris biztonságot nem befolyásolta, a nemzetközi nukleáris eseményskálán nem éri el a jelentésköteles szintet. A pihentető medence és a benne tárolt kiégett fűtőelemek hűtése biztosított. A július óta megerősített környezetellenőrzési mérések semmilyen növekedést nem mutatnak az erőmű környezetében – írta a Világgazdaság.
Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) tájékoztatási felelőse a lappal közölte: a további vizsgálatok és a szükséges javítások előre láthatóan januárban fejeződnek be, utána tervezik a blokkot ismét üzembe venni. A kialakult helyzetről és a tervezett lépésekről az MVM Paksi Atomerőmű folyamatosan tájékoztatja az OAH-t, amely a feltárást és javítást engedélyezi és ellenőrzi.
Az atomerőmű üzemidő-hosszabbítása szakértői becslések szerint harmadába kerül az atomerőművel megegyező teljesítményű gázerőmű, és hatodába egy új szénerőmű felépítésének – tudatta előzőleg az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. a Napi Gazdasággal. A lap számításai szerint az üzemidő-hosszabbítás az 500 megawatt teljesítményű blokkon ez alapján mintegy 20 milliárd forint körüli összeget jelenthet. Pakson új blokk építése is aktuális téma, az erre vonatkozó tender hamarosan meg is jelenik.