Belföld

ELTE: súlyos szakmai-etikai vétséget követett el Semjén

semjen-zsolt(210x140)(5).jpg (semjén zsolt, )
semjen-zsolt(210x140)(5).jpg (semjén zsolt, )

Az egyetem azonban így utólag nem tud hivatalos lépéseket tenni.

Nem lesz további vizsgálat az ELTE társadalomtudományi karán Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szociológiai szakdolgozata ügyében, azt ugyanakkor a háromtagú vizsgálóbizottság megállapította, hogy súlyos tudományetikai vétség történt” – közölte Tausz Katalin, az ELTE Társadalomtudományi Karának dékánja. A hírt a hvg.hu jelentette.

Tausz Katalin szerint a karon felállított háromtagú bizottság jelentős szövegegyezőséget állapított meg Semjén dolgozata és konzulense tanulmányai között, ugyanakkor az akkori felsőoktatási törvény alapján nincs jogi lehetőségük lépni az ügyben. Mint a dékán mondta, azt azonban megállapították, hogy Semjén Zsolt súlyos szakmai, etikai vétséget követett el.

Semjén Zsolt közleményben jelezte, tudomásul veszi az ELTE bizottságának hivatalos állásfoglalását.


(Fotó: Kummer János)

Átfedés

A hvg.hu november közepén arról számolt be, hogy Semjén Zsolt 1991-ben megvédett teológiai doktori dolgozata nagyjából 40 százalékban „más munkák átvétele, átfogalmazása, illetve fordítása”. Egy nappal később pedig azt írta a lap, hogy az ELTE-n egy évvel később megvédett szociológiai diplomamunkája jelentős átfedést mutat a teológiai értekezésével. A hvg.hu szerint az 1992-ben megvédett, 51 oldalas szociológiadolgozatból – melyben a főszöveg 46 oldal – 32-33 oldal a teológiai doktori dolgozat részben szó szerinti átvétele, részben enyhe átfogalmazása, néhol egyszerűsítése, rövidítése.

A plagizálással vádolt miniszterelnök-helyettes pár nappal később kijelentette, nyilvános bocsánatkérést vár a hvg.hu-tól. A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az ügy kapcsán azt mondta, a hvg.hu rágalomhadjárata kifulladt, és az elmúlt napokban hiteles és kompetens személyiségek sora állt ki Semjén Zsolt becsülete, tudományos munkássága mellett, függetlenül egyéb politikai vagy tudományos nézeteiktől. Emlékeztetett arra, hogy a vonatkozó dokumentumokat maradéktalanul nyilvánosságra hozták, “ami által kártyavárként omlottak össze a hvg.hu irányításával koholt vádak”.

Gyanús részek 2.0

Aztán újabb gyanús részeket találtak, ezúttal Semjén Zsolt a kormányzati portálon nyilvánosságra hozott szociológiai dolgozatának második, javított kiadásában, amely mintegy 22 oldalnyi pluszszöveget tartalmaz. A hvg.hu vizsgálata szerint azonban az új szövegből nagyjából 12-13 oldal lényegében szó szerint megegyezik Molnár Attila szociológusnak a Valóság című folyóirat 1993. évi 5. számában „Új vallási jelenségek” címmel megjelentetett elemzésével. Molnár az ELTE-n Semjén szakdolgozati konzulense volt – írta a hvg.hu. A lap szerint nem lehet tudni, hogy a szöveg Semjéné vagy Molnáré, mert egyikük sem hivatkozik a másikra, és a hvg.hu szerint úgy tűnik, hogy mindketten sajátjuknak tekintették/tekintik a kérdéses szöveget.

November végén az ELTE TÁTK már azt közölte, megkérdőjeleződött az oktatóik szakmai hitelessége. “Az elmúlt napokban Semjén Zsolt szociológia szakdolgozatának más szerzők által publikált tanulmányokkal való részleges azonosságára vonatkozó állítások láttak napvilágot a sajtóban, melyek az ELTE Társadalomtudományi Kart és intézményünk oktatóinak szakmai hitelességét is érintik. Ezen állítások valóságtartalmának tisztázására háromtagú bizottságot bíztam meg a mai napon” – írta közleményében dr. Tausz Katalin, dékán.

Az egyetem bizottságot állított fel, a vizsgálat, már korábban említett eredménye szerint Semjén Zsolt súlyos etikai-szakmai vétséget követett el.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik