Olyan gyógyszerek kerülhetnek ki a társadalombiztosító által támogatott készítmények köréből, amelyek nem helyettesíthetőek. A daganatos betegségek, a cukorbetegség vagy asztma kezelésére szolgáló egyes készítmények teljesen eltűnhetnek a hazai piacról – közölte az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke.
Leitner György szerint a támogatási rendszer átalakítása csupán arról szól, hogy hatósági árcsökkentést akar végrehajtani a kormány. Ugyanakkor ha jónéhány patikaszer egyszerűen nem lesz fellelhető idehaza, az orvosok kénytelenek lesznek vagy drágább, vagy kevésbé korszerű szereket felírni betegeiknek.
A szakember szerint már a Széll Kálmán Terv első változatának 2013-ra szóló megtakarítási célja is teljes tévút volt, majd megjelent a Széll Kálmán Terv 2.0, amelynek alapján a kormányzat újabb 40 milliárdot szeretne kivenni a gyógyszerkasszából.
Idén nagyjából annyit szán a készítmények támogatására az állami, mint 1994-ben. Ha pedig a megtakarítási tervet megvalósítják, az visszatérést jelent a 80-as évek gyógyszerbüdzséjéhez – mondta az elnök.
Leitner György szerint a megoldást a kormányzat és az ágazat szereplőinek aktívabb párbeszédével lehetne megtalálni. Erről szóló javaslataikat eljuttatták mások mellett Szócska Miklós egészségügyi államtitkárnak.
Félnek a hemofíliások
A súlyos vérzékenységben szenvedő betegek attól tartanak, hogy a gyógyszerkasszát érintő intézkedések miatt veszélybe kerülhet készítményeik támogatása.
Varga Gábor, a Magyar Hemofília Egyesület elnöke csütörtökön elmondta: egyre több olyan hírt hallani, amelyek szerint jelentősen csökkenteni akarják a kór kezelésére szánt keretet. Ez azonban megtérülő kiadás, hiszen az érintettek dolgozni tudnak, ám ha nem kapják meg gyógyszereiket, leépülnek, és a társadalom terhévé válhatnak.
Jelenleg mintegy ötszáz hemofíliás beteg kezelésére évente nagyjából 10 milliárdot költ az állam.