Belföld

A közvélemény-kutatóknak és az ENSZ-nek is fontos a népszámlálás

A legutóbbi népszámlálás óta jelentősen változhattak azok az adatok, amelyek alapján készülnek a közvélemény-kutatások.

A közvélemény-kutató cégek a népszámlálás adataira alapozzák tevékenységüket, a Központi Statisztikai Hivatal zerint azok jóformán ellehetetlenülnének, ha nem volnának 10 évente összeírások, mert nem tudnának jó népességi mintát választani a kutatásaikhoz.

A KSH népszámlálási szóvivője elmondta: a közvélemény-kutató cégek a népszámlálási adatok alapján választanak maguknak reprezentatív mintát. Meghatározzák, hogy a megkérdezettek körében legyenek egyebek mellett falusiak, kisvárosiak, középvárosiak, nagyvárosiak, különböző iskolai végzettségű emberek, nők és férfiak, munkanélküliek és meghatározott foglalkozásokhoz köthető lakosok egyaránt, illetve a különböző korcsoportokhoz tartozók is.

A szóvivő a népszámlálást egy fényképfelvételhez hasonlította, amely az elkészültekor friss adatokat tartalmaz, de az idő elteltével öregszik, vagyis később a népesség új összetevőit már nem kellőképpen ismerik, csak a születési, halálozási adatokat. Mint mondta, azt sem tudják pontosan, hogy “a fényképből ki hogyan halt ki”, és ahogy romlik a minta, úgy romlik a közvélemény-kutatás eredménye. “A végén eljöhetne az az áldatlan állapot, hogy a közvélemény-kutatás nyilvánosságra hozott eredménye esetleg egyenlő arányban informál és dezinformál” – fogalmazott a szóvivő.

Utalt arra, hogy népszámlálást 2010 eleje és 2011 vége között kell tartani az ENSZ-ajánlás alapján, amelyhez az Európai Unió is csatlakozott. Az időintervallumból következik, hogy zömmel már lezajlott a mintegy 190 országot érintő népszámlálás-sorozat, melynek eredményeként lehet majd látni a Föld népességének összlétszámát.

Ezekkel a konkrét felmérésekkel igazolható az, amit a legutóbbi, 10 éve végzett népszámlálás utáni úgynevezett népesség-továbbvezetések (amelyek a születések és halálozások évenkénti összesítését, valamint a bevándorlók és a kivándorlók számának hozzáadását, illetve kivonását jelentik) alapján valószínűsítenek a demográfusok, hogy a világ népessége jelenleg 7 milliárd körül van – fűzte hozzá a KSH népszámlálási szóvivője.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik