“Kerteljük műveinket”, “mértéktartó médiaszabályozást” táblákat látni az összegyűltek kezében, vagy éppen a Fecsút feliratú közúti táblát imitáló plakátot “Felisút” felirattal – számolt be helyszíni tudósítónk.
KÉPGALÉRIA (fotó: Orosz Györgyi)
Szalóki Ági egy Babits verset olvasott fel, miután egy személyes történetet osztott meg az összegyűltekkel: édesanyja és édesapja különböző politikai nézeteket vallanak, ami a rendszerváltáskor a válásukhoz vezetett.
Kulka János és Csákányi Eszter voltak a rendezvény házigazdái, akik úgy vélték, nincsen politikai képviseletük. Az elmúlt húsz évben nem volt ilyen támadás a demokratikus értékek ellen – kezdték mondandójukat. Azért vagyunk itt, hogy sokféle hangot lehessen hallani – folytatta Kulka.
Majd Scilling Árpád lépett a színpadra. Demokratilus országban nem bunkerban, hanem nyílt vitákban szokták előkészíteni a törvényeket – mondta.
Láng Júlia újságíró meghatottan lépett a színpadra. Nem szabad elhinni azt, hogy nem volt rendszerváltás. ’89-ben is bőgtem bele a mikrofonba. És akkor is ilyen hihetetlenül rengetegen voltunk. Ne engedjünk ’89-ből – mondta könnyeivel küszködve.
A rendezvényen játszott az Európa Kiadó, a 30Y és Akkezdet Phiai is.
Záróakkordként Adam Michnik lépett a közönség elé. A lengyel politikus, újságíró és történész nyolc évet töltött a kommunista rendszer börtönében, majd a rendszerváltás után megalapította az azóta legbefolyásosabb lengyel napilapot, a Gazeta Wyborczát.
KÉPGALÉRIA (fotó: Neményi Márton)
Magunk teremtettük meg szabadságunkat. Most, 22 év elteltével büszkék lehetünk, de okunk van a bizonytalanságra is: időről időre megjelenik a demagógia és a populizmus. A drágán megváltott szabadságunkat meg kell védeni. Petőfi Sándor száját lehetetlen beragasztani! – fogalmazott Michnik.
Erről a helyről üzenek Orbán Viktornak – akit személyesen ismerek -, hogy a szabadság veszélyben van.
A tüntetés főszervezője szerint a rendszerváltás óta a legnagyobb civiltüntetés volt ez, amelyet a Facebookon szerveztek a szólásszabadságért.
Vámos Anna követeléseiket ismertetve elmondta: nem elégszenek meg a médiatörvény módosításával, véleményük szerint a jogszabály továbbra sem felel meg az európai normáknak, ezért – szakmai és jogvédő szervezetek bevonásával történő – átdolgozását sürgetik.
A sajtószabadságért csaknem háromszázan demonstráltak Debrecenben, a Nagytemplom előtti Kossuth-szobornál. Tüntetés volt Gyulán is.