Jelentősen nőtt az általános felsőoktatási felvételi eljárásra elektronikus úton jelentkezők száma a tavalyihoz képest. Tavaly 64 274-en nyújtottak be e-felvételit, idén 88 200-en. Az idei jelentkezők összlétszáma még nem ismert, mert a papíralapú jelentkezések feldolgozása még most zajlik.
A felsőoktatási intézményekbe elektronikusan jelentkezőkre a keddi határidő után is vár egy fontos teendő: aki ezt még nem tette meg, annak február 23-ig hitelesítenie kell a jelentkezését.
Hoffmann Rózsa államtitkár a sajtótájékoztatón utalt rá, hogy az új felsőoktatási törvény majdani bevezetése nem érinti az idei felvételit, 2012-ben sem lesznek jelentős változások. MIvel a fiatalok pártján állnak, olyan rendszert dolgoznak ki, amelyben lesz elég idő felkészülni a változásokra.
Előzőleg kiderült, hogy 2013-tól változnak az érettségi vizsgaszabályok
Az orvosira készülőknek kettő, a leendő jogászoknak, politológusoknak, szociális munkásoknak egy emelt szintű érettségi vizsga lesz kötelező – tudta meg a Magyar Nemzet. A műszaki és a természettudományos pályát választóknak nem lesz követelmény a magasabb fokú bizonyítvány.
A rendelet hatálybalépése elsőként a mai 10. osztályos középiskolásokat érinti, akiknek azért fontos mielőbb megtudniuk, hogy mely tárgyból kell emelt szintű vizsgát tenniük, mert ezekből magasabb fokú tudásra kell szert tenniük – írta egy készülő kormányrendelet alapján a lap.
A kötelező emelt szintű vizsga nem lesz jelentkezési feltétel annak, aki 2005 előtt érettségizett és már rendelkezik felsőfokú végzettséggel, de ha az illető az emelt szintű vizsgáért járó többletpontokra igényt tart, lehetősége van vizsgázni.
A rektori konferencia támogatja a felsőoktatási felvételi szabályok módosításának elveit, mert ez valóban az oktatás minőségét javítja – mondta a testület elnöke az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában. Sándorné Kriszt közölte, egyetértenek azzal, hogy a felvételihez szükség legyen egy emelt szintű érettségire, de a szóbelit nem tennék általánosan kötelezővé, csak azokon a szakokon, ahol mérni kell a szóbeli képességeket. A rektorok úgy vélik, hogy nem központilag kellene előírni, hányszor lehet ismételni egy vizsgát, ezt intézményi szinten szabályoznák.