A tüntetést szervező Egymillióan a magyar sajtószabadságért elnevezésű Facebook-csoporthoz péntek délutánig több mint 71 ezren csatlakoztak.
A felhívásukkal szándékosanigyekeztek távol tartani minden politikust a rendezvénytől – ezt például Horn Gábor kifogásolta is egy kommentben.
Bár a közösségi oldalon több mint hétezren jelezték részvételüket, a rendezvényen a szervezők – rendőrségi becslésre alapozott – közlése szerint nagyjából tízezren voltak.
Kollégánk beszámolója szerint, a Parlament főkapuja előtti rész teljesen megtelt és több piros-fekete anarchista zászlót lehetett látni, míg a Greenpeace „A környezetvédelemhez is szabad sajtó kell” feliratú transzparenssel érkezett.
Elsőként Bakács Tibor szólalt fel, aki szabadságharcosoknak nevezte a megjelenteket és kérte őket, hogy küldjenek tiltakozó üzeneteket a kormányfőnek az orbanviktor@orbanviktor.hu e-mail címre. Majd Busa Pista rappelt, egy fiatalember pedig egy pártok felett álló civil mozgalom létrejöttét jelentette be.
A tiltakozás hét pontból álló kiáltványát Gryllus Dorka színész olvasta fel. Annak szövegére pedig Bakács Tibor azt a megjegyzést tette: nincs benne helyesírási hiba, ezzel feltehetőleg Schmitt Pál köztársasági elnök közelmúltbeli nyelvi botlásaira célzott. Ezután azt kifüggesztették a színpad elé.
Később Bródy János következett, aki a Kádár-rendszerhez hasonlított azt, „ami ma Magyarországon születőben van”. Azt is hozzátette, szerinte félő, hogy mint negyven évvel ezelőtt,
megint előfordulhat, hogy „a szabad sajtó csak azt írhatja meg, amit
szabad”. A szeretet hatalmáról, és a hatalom szeretetéről mondott néhány szót és elénekelte a Sárga Rózsa, majd a Ha én rózsa volnék című című dalt.
Ezzel egy időben Bécsben, Varsóban és Berlinben is szerveztek tiltakozást a magyar nagykövetségek elé, míg Pécsett már be is fejezték a demonstrációt.
Bécsben a megmozdulást 9 szervezet, köztük az Amnesty International
nemzetközi jogvédő szervezet és a Riporterek Határok Nélkül (RSF)
nemzetközi újságíró-szervezet bécsi irodája, a bécsi Concordia
Sajtóklub és más ausztriai újságíró-szervezetek, valamint az osztrák
felsőoktatási hallgatók érdekvédelmi szervezete támogatta.
A rendőrség közel 150 főre, a szervezők pedig 250 főre becsülték a résztvevők számát. Az egyórás, békés tiltakozó megmozdulás résztvevői petíciót adtak át Szalay-Bobrovnitzky Vince nagykövetnek.
A demonstrációkra válasz is érkezett, ugyanis egy közleményt adott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH)és a Médiatanács. Ez arról szólt, hogy a két intézmény is kiáll a szólás, a vélemény és a sajtó szabadsága mellett.
„A Médiatanács tiszteletben tartja a magántitkot és az újságírók bizalmas forrásait. A Médiatanács nem kötelezheti, nem kérheti, hogy az újságíró fedje fel forrását”, írják. Emellett felhívják a figyelmet arra, hogy a Médiatanács minden döntését meg lehet támadni a bíróságon.
