Belföld

Schmitt hétfőn megy az MSZP-hez

Az MSZP-frakció a hétfői ülésére hívja meg Schmitt Pált, a kormányfő államfőjelöltjét, hogy beszámoljon köztársasági elnöki terveiről.

Mesterházy Attila azt mondta: viszonozni szeretnék a Fidesz képviselőcsoportjának gesztusát, és emlékeztetett arra, hogy annak idején Mádl Ferenc köztársaságielnök-jelöltet is meghívták. A szocialista frakcióvezető szerint nem volt meglepő a szerdai bejelentés, hiszen egy hónapja lehet tudni, hogy Schmitt Pál lesz a köztársasági elnök és Kövér László a házelnök. Nem értjük, miért kellett az elmúlt harminc napban ezt a színjátékot eljátszani – közölte.

Komikusnak tartja, hogy Orbán Viktor a bolgár tengerpartról küld egy levelet a saját frakciójának arról, kit szeretne köztársasági elnöknek jelölni. Úgy látja: ez mutatja a hozzáállását a köztársasági elnöki intézményhez és véleményt is mond egy kicsit Schmitt Pálról azzal, hogy nem személyesen jelentette be a politikus jelölését. A történtek azt a kérdést mindenképpen felvetik, hogy Schmitt Pál mennyire lesz képes ellenállni a pártpolitikai érdeknek, és a miniszterelnök kéréseinek – vélekedett, hozzátéve: ez azért fontos kérdés, mert egy kétharmados többséggel rendelkező kormány esetén a nemzeti érdek és demokrácia érvényesülésének a köztársasági elnök a fő garanciája, ő tud megálljt parancsolni bizonyos törekvéseknek.
Vannak kétségeink, hogy a politikus nem pártkatonaként fog-e viselkedni Orbán Viktor sakkjátszmájában – jelezte. Mesterházy Attila felhívta a figyelmet arra, hogy Schmitt Pál az elmúlt években „jól tudott lavírozni”, kevés konfliktust vállalt a karrierje során, hiszen a múlt rendszerben is fontos pozíciókat tudott betölteni. Kitért arra: a Fidesz nem adott még választ arra a kérdésre, hogy Sólyom László mivel veszítette el a Fidesz bizalmát, hiszen öt évvel ezelőtt a megválasztásakor támogatták, sőt az elmúlt években számtalan alkalommal elismerően nyilatkoztak a munkaságáról és megnyilatkozásait kiindulási alapnak tartották.

Csak remélni tudom, hogy nem azért veszítette el a Fidesz bizalmát, mert alkotmányjogászként pontosan látná és értené, hogy a kormánypárt alkotmányozási folyamatában mi miért történik, és – mivel autonóm személyiség – keményen szembe is menne a nem a nemzet érdekét, hanem pártpolitikai célokat szolgáló javaslatokkal – mondta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik