Belföld

Vonul az ár

A Tisza felső szakaszán már megszűnt az árvízvédelmi készültség, a középső és az alsó szakaszon még másodfokú a készültség, a Dunán gyorsan vonul le az árhullám, Budapesten szombat reggeltől járhatóak az alsó rakpartok.

A Tisza reggel Tiszafürednél 858 centiméteres értéken tetőzött, 23 centiméterrel alacsonyabban, mint az eddigi legnagyobb vízállás; Szolnoknál 941 centimétert mutatott a vízmérce. Szolnok belterületén Tisza-parti sétányon a támfal megerősítése 950 méteren 72 ezer homokzsák beépítésével szombat reggelre befejeződött. Déltől megnyitották a forgalom számára a korábban lezárt védekezési területeket.

A csütörtökön megnyitott Tiszaroffi árapasztó tározóba szombat reggelig 30 millió köbméter víz töltődött, és ennek hatására a Tisza áradása a Kisköre-Tiszabő közötti szakaszon megállt.
Borsodban tovább apad a Sajó, Hernád és a Bódva. A javuló árvízi helyzetnek köszönhetően kevesebb az árvízvédelmi feladat, részlegesen visszavezényelték a védekezőket. A fennmaradó létszám szivattyúzási feladatokat lát el védvonalak mentén. A védekezési munkák súlypontja továbbra is a Hernád torkolati szakaszán volt, elsősorban a mentett oldalon levő víz visszavezetésére irányult. Pénteken mintegy 7.500 főre csökkent a védekezők létszáma. Ebből vízügyi, vagy a vízüggyel szerződésben álló szakemberek száma 5.100.

Folyóink fővédvonalain 2.205 kilométeres hosszúságban van védelmi készültség. Ebből rendkívüli készültségi fokozat 382, III. fokú készültség 800, II. fokú készültség 570, I. fokú készültség 453 kilométeren van. A belvízzel elöntött területek nagysága a kedvező időjárás és a védekezés hatására fokozatosan csökken: jelenleg 170 ezer hektár, ebből 94 ezer a vetés-szántó, az átnedvesedett területek aránya ennek 2,5-3 szorosára tehető. A talajok még mindig telítettek, a védekezés előreláthatólag június végéig el fog húzódni.

Mind a 12 környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság területén elrendeltek belvízvédelmi készültséget, országszerte 91 szakaszból összesen 77 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség, ebből 12 szakaszon első fokú, 55 szakaszon másodfokú és 10 szakaszon harmadfokú a védekezés.
A Tarnán és Zagyván minden mérési ponton apadást észleltek. A Hármas-Körös a felső szakaszán apad, a torkolati szakaszon azonban a Tisza áradásának hatására árad.

A Kötikövizig teljes árvízvédelmi szakaszán, 630 kilométeren tartanak fenn készültséget, ebből rendkívüli fokozat 230 kilométeren, a Zagyva mindkét partján Újszász és Jászberény között, a Tisza-tó körül Poroszló-Kisköre-Tiszafüred között, illetve a Tisza jobb és bal partján Kisköre-Szórópuszta valamint Pusztataskony-Fegyvernek között van érvényben. Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el Szegednél 752 centiméteres vízállás mellett, a Maroson csak az alsó két őrjáratban van első fokozat a Tisza hatása miatt, máshol fokozatmentes.

Továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség a Hármas-Körösön Szarvasnál, ahol péntekhez képest három centiméterrel emelkedett a vízszint magassága, és elérte a 726 centimétert. Péntek este megszüntették a készültséget a Sebes-Körösön, így a Hármas-Körös mellett már csak a Hortobágy-Berettyón védekeznek az árvíz ellen. Békés megyében a belvízzel elöntött területek nagysága 1.730 hektárral 8.590 hektárra csökkent, amelyből 3.935 hektár a vetés.

A Felső-Tiszán megszűnt az árvízvédelmi készültség, a Tiszába torkolló Lónyay-főcsatorna Berkesz és Kótaj közötti részén viszont továbbra is másodfokú az árvízvédelmi készültség, a hét métert meghaladó vízszint miatt. A Kraszna mentén elsőfokú a készültség, Kocsordnál és Nagyecsednél még öt méter feletti a folyó vízmagassága. Több mint másfélszáz településen kell fertőtleníteni az ár után Borsod-Abaúj-Zemplénben, 27 településén már befejeződött a fertőtlenítés, 110-ben jelenleg zajlik, s még nem kezdődött el 24 helyiségben. Saját ingatlanának fertőtlenítéséért mindenki maga felel.

Az ÁNTSZ szakembere és az érintett terület háziorvosa együttesen dönt az oltás szükségességéről, az oltandók köréről. Azt is mérlegelik, hogy a védőoltás egyesekben a hamis védettség érzetét keltheti, pedig aki megkapja, az csak a fertőző májgyulladás ellen lesz védett. A Dunán gyorsan vonul le az árhullám, Budapesten a keddi tetőzés óta több mint 2 métert csökkent a vízszint. A fővárosban a szombat reggeli vízállás 622 centiméter volt, a rakpartokat megnyitották az autósok számára. A Duna teljes magyarországi szakaszán tetőzött.

Megnyílt a 2-es főút Felsőgöd és Vác közötti szakasza, ezért már nem kell kerülőt tenni az M2 autóút felé. A 11-es főutat Visegrádnál és Dömösnél megnyitották, így a főút Budapesttől Esztergomig járható, már csak Esztergom és Tát között nem lehet közlekedni. A 12-es főúton is megszűnt a teljes lezárás, Verőcénél és Nagymarosnál is lehet már közlekedni. A letkési határhídon megindult a forgalom, a Letkés-Ipolydamásd közötti úton is a megszűnt a teljes útlezárás. Az árvíz sújtotta Borsod-Abaúj-Zemplén megyei településekről 240 gyermek üdülhet a Balaton parti Fonyódligeten.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik