Általános vitát tartottak kedden a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvénymódosításról és az ehhez kapcsolódó alkotmánymódosításról.
Nem csak képviselő lehet az alpolgármester
Az alaptörvény a jövőben kimondaná: a képviselő-testület a polgármester helyettesítésére alpolgármestert választhat; az alpolgármesternek olyan személy is megválasztható, aki nem tagja a képviselő-testületnek.
A módosítás szerint a képviselő-testület bizottságot választ, és hivatalt hoz létre. Ezen felül bővítették a polgármester jogkörét: az önkormányzati feladatain kívül törvény vagy törvényi felhatalmazáson alapuló kormányrendelet alapján kivételesen államigazgatási feladatokat és hatásköröket is elláthat.
A Kósa Lajos, Rácz Róbert és Vitányi István fideszes képviselők által jegyzett törvényjavaslat indoklása szerint az alkotmánymódosításra azért van szükség, mert az alaptörvény eddig nem tartalmazott a helyi önkormányzat működése során meghatározó szerepet játszó személyek közé tartozó, a polgármester helyettesítésére, munkájának segítésére megválasztott alpolgármester jogállására vonatkozó rendelkezést.
A javaslatot benyújtók szerint az alpolgármester személye alkalmas arra, hogy a képviselő-testületek szakmai munkáját elősegítse, „így indokolatlan azon megszorító szabályozás, mely szerint az alpolgármestert kizárólag a saját tagjai közül választhatja a képviselőtestület, azzal a kikötéssel, hogy a polgármestert a képviselőtestület elnökeként csak az az alpolgármester helyettesítheti, aki a helyi képviselőtestület tagja”.
Kósa Lajos keddi parlamenti felszólalásában egyébként azt is kiemelte: javaslatukat valamennyi önkormányzati szervezettel leegyeztették, amelyek támogatásukról biztosították őket.
Külön részt szentelnek a főpolgármester-helyettesnek
A további részletekről az önkormányzati törvény módosítása rendelkezne. (Erről kedden még nem szavaztak, csak vitáztak).
A módosítás első pontja itt is az alpolgármester-választással foglalkozik. Itt is kifejtik: a képviselő-testület egy vagy több alpolgármestert választhat, egyet kötelezően tagjai közül, a másikat azonban kívülről is hozhatják. Utóbbi jogállása azonban megegyezik a testület tagjaként választottéval.
A módosító javaslat külön kiemeli Budapestet: itt is a fenti szabály érvényes, azaz a kerületi polgármesterek, valamint a főpolgármester mellé egy vagy több alpolgármestert, illetve főpolgármester-helyettest választhatnak, legalább egyet saját tagjaik közül. Ugyanez vonatkozik a megyei közgyűlési alelnökökre is.
Órákig vitáztak
Az Országgyűlés kedden kezdte meg az alkotmánymódosítás, valamit a helyi önkormányzatokról szóló törvény és a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló törvény módosításának együttes általános vitáját.
Kósa Lajos elmondta, hogy a javaslat szorosan kapcsolódik a képviselőtestületek számának csökkenéséhez. A mostani megoldás alkalmazkodik az elmúlt időszakban kialakult szokásokhoz, azaz úgy szabályozzák a polgármesterek helyettesítését, hogy a nem a testület tagjai közül választott alpolgármester nem lesz tagja a testületnek, és csak tanácskozási joga lesz, szavazati nem. Korlátozott a hatásköre abban az értelemben is, hogy polgármestert nem helyettesítheti a testület elnöki székében. Mint mondta, szeretné elérni, hogy az a fajta bebetonozás, ami az alpolgármestereknél ma sokszor előfordul, szűnjön meg. E tekintetben a javaslatokra nyitott – tette hozzá. Fontosnak tartotta, hogy a polgármesterek felelősségét erősítsék az alpolgármesterek kinevezésénél. Megjegyezte: az indítványt az önkormányzati szövetségek támogatták.
MSZP: a reformra több idő és energia kell
Pál Tibor szerint ha reformról beszélnek, akkor arról kell szót ejteni, hogy a feladatokat, és a finanszírozást hogyan oldják meg. A reformra több időt és energiát kellene fordítani – fogalmazott a szocialista politikus, aki azt olvasta ki a javaslatból, hogy a kis pártokat és kevesebb infrastruktúrával rendelkezőket kiszorítanák. A „külső” alpolgármesterről azt mondta, ezzel a felelősséget olyan személyre testálnák, aki nem a választóktól kapott felhatalmazást. „Golyófogónak” lehet majd használni, így a konfliktusos helyzetekből a polgármester kihúzódhat. Ez az alpolgármesteri tisztség gyengítése is – mondta.
A jó jogi megoldás az lenne, aki adja a kinevezést, az vehesse vissza, ami viszont most a javaslatban szerepel az félmegoldás – jegyezte meg. A javaslat nem nagy terjedelmű, de szinte minden választópolgárt érint. A javaslatot a szocialisták nem támogatják – mondta.
Jobbik: amit nyernek a réven, elveszíthetik a vámon
Apáti István azt mondta, hogy a belső alpolgármester vonatkozásában közel áll az álláspont a kormányéval, a külső alpolgármester posztja azonban szerintük nem egyeztethető össze a költséghatékonyság szempontjaival. Utóbbi visszavonását indítványozta. Azt mondta, a Fidesz-KDNP miközben a nép által közvetlenül megválasztott képviselők számát csökkentené, ugyanakkor olyan embereket akar bedobni a frontvonalak közé, akik senkitől nem kaptak megbízást. Sérülne a közvetlen népképviselet elve is – jegyezte meg a jobbikos politikus.
Nyilvánvaló, hogy az alpolgármester lényegesen nagyobb javadalomra tesz szert, mint egy képviselő. Így amit nyernek a réven, elveszítik a vámon – mondta. Ha már költséghatékonyságról beszélnek, illő lenne a polgármesterek, tanácsadók javadalmazásánál is lépéseket tenni – jegyezte meg. Tarthatatlannak tartotta,hogy a polgármestereknél semmilyen iskolai végzettség nincs előírva. Ha már jogosítványhoz előírják az alapfokú végzettséget rögzítik, a polgármesteri tisztségnél is kellene valamilyen előírás.
LMP: nem a hatékonyságot szolgálja a javaslat
Ivády Gábor azt mondta, hogy nem az önkormányzati működés hatékonyságát szolgálja az indítvány. Attól tartanak, törvényi felhatalmazást szeretne a Fidesz-KDNP, hogy miután lecsökkentették a létszámot, megfelelő színű emberekkel töltsék fel a testületeket. A javaslat szerinte nem szól arról, hogy mi a határ az alpolgármesterek számánál. Mint fogalmazott, ha nagyon sarkított kérdést szeretne feltenni, azt mondaná, lehet-e a javaslat alapján több alpolgármestert választani, mint a képviselőtestület létszáma. Örült volna, ha a kormány a korrupció ellen, az átláthatóságot biztosító javaslatot is benyújtott volna, a mostani indítvány szerinte nem ezt szolgálja.
