Belföld

Orbán agresszor Szlovákia szerint

Egy vezető szlovák kormányzati politikus szerint Orbán Viktor rimaszombati beszéde politikai agresszió volt Szlovákia ellen.

Az emberi jogokért felelős pozsonyi miniszterelnök-helyettes Szlovákia elleni politikai agressziónak minősítette Orbán Viktor beszédét a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) egy héttel ezelőtti rimaszombati kongresszusán.

“Politikai agresszió”

“A felszólalás politikai agresszió volt Szlovákia ellen, a szlovák értékek ellen, az európai értékek ellen” – jelentette ki Dusan Caplovic a pozsonyi TV Joj kereskedelmi televízió péntek éjjeli De Facto című vitaműsorában. Caplovic vitapartnere Csáky Pál, az MKP elnöke volt.

Orbán Viktor az MKP kongresszusának vendégeként élesen bírálta a szlovák nyelvtörvényt, s megjegyezte: ahogy a nyugat-európai kisebbségeknek, úgy a szlovákiai magyaroknak is joguk van az autonómiára. Beszédében egy ízben a Felvidék kifejezést is használta, amit a szlovák politikusok sértőnek tartanak.

A kormányfőhelyettes a Fidesz elnökének “mentségére” megjegyezte: részben felmenti őt az, hogy “tömve van hazugságokkal, amelyeket az MKP-tól, s különösen Csáky úrtól és Duray úrtól kap”.

Hazugsággal vádolják egymást

“Az alakuló szlovák demokrácia utóbbi húsz éve alatt senki sem hazudott annyit, amennyit az utóbbi időben Csáky Pál és Duray Miklós hazudnak Európa-szerte” – szögezte le Caplovic. (Duray az MKP stratégiai alelnöke.)

Csáky a támadásokat határozottan visszautasította. “Ha valaki nem mond igazat, ha valaki eltorzította a szlovákiai közéletet, akkor az a mai kormánykoalíció” – szögezte le a magyar politikus. Majd hozzátette: “Az államnyelvtörvény a Szlovák Köztársaság szégyene, Európa szégyene.”

Az MKP elnöke ugyanakkor értelmetlennek minősítette azt az állítást, hogy személyesen befolyásolni tudná az európai közvéleményt.

Caplovic hazugsággal vádolta Csákyt, s az állította, hogy az MKP manipulálja a szlovákiai magyarokat.

Az éles szópárbaj ellenére a vita végén egyik politikus sem zárta ki, hogy pártjaik – az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) és az MKP – a jövő évi választás után esetleg együttműködhetnének. Egyetértettek abban, hogy a kérdést a választók fogják eldönteni.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik