Belföld

Kiszűrték az ír alapanyagokat Magyarországon

Az ír alapanyagok kiszűrése teljes sikerrel megtörtént Magyarországon - jelentette ki Hajós Ádám főállatorvos szombaton a budapesti Vásárcsarnokban, ahol egy élelmiszer-biztonsági és fogyasztóvédelmi ellenőrzést követően vett részt a kormányszóvivői tájékoztatón Kondorosi Ferenc kormánybiztossal.

Az élelmiszer-biztonságért felelős szakember elmondta, a Vámház körúti csarnokban nem találtak komolyabb szabálytalanságokat, és a három hatóság ellenőrzése során 100 ezer forintnál kevesebb bírságot szabtak ki.

Az ellenőrzések során talált jellemző hibák között említette, hogy több esetben az áruhoz a csomagolóanyagot is „hozzámérik”. A mérleget pedig úgy helyezik el, hogy a vásárló ne tudja ellenőrizni az áru súlyát. Megbírságoltak egy olyan gyümölcsárust is, akinél a mandarin 40 százalékban már rohadt volt.

Kondorosi is vásárolt

Kondorosi Ferenc, az Új rend és szabadság programért felelős kormánybiztos, aki maga is vásárolt az egyik húsboltban, azt hangoztatta, hogy az ellenőrzések során nem a büntetések kiszabása a cél, hanem hogy a szabályokat betartassák az árusokkal.

Arról beszélt, a céljuk az, hogy már „csírájában” megállítsák az élelmiszer-bűnözést: a romlott vagy nem megfelelő áru ne kerüljön a boltok polcaira. A kormánybiztos szerint az akció hatékonyságát szolgálja, hogy az élelmiszer-ellenőrzéseket összekapcsolják a hamisítás elleni küzdelemmel.

Arra az újságírói kérdésre, hogy a kormány miért engedi be a külföldi árut, miért nem tesz többet a magyar piac védelméért, a kormánybiztos rámutatott: az Európai Unió országaiban az áruk szabadon áramolhatnak.

Csillagszóró II.

Budai Bernadett kormányszóvivő emlékeztetett arra, hogy a mostani ellenőrzés a Csillagszóró II. elnevezésű fogyasztóvédelmi akció része. Ennek során november 20-a és január 4-e között több hatóság is szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tart szerte az országban a romlott élelmiszerek vagy a hibás termékek kiszűrésére. A legtöbb problémát az édességek és a sütemények körül találták; eddig mintegy 1250 kilogrammot vontak ki a forgalomból.

Az akció első félidejében a hatóságok szakemberei 11 ezer ellenőrzést tartottak, és mintegy 420 millió forint bírságot szabtak ki különböző szabálytalanságok miatt.
Budai Bernadett példaként említette, hogy az eddig ellenőrzött mintegy 10 ezer gyerekjáték mintegy 20 százalékában talált hibát a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik