Belföld

Nem foglalkozik a parlament a miniszteri fizetések csökkentésével

Az Országgyűlés hétfőn nem vette napirendre a Fidesz javaslatát, amely a 2002-es szintre állítaná vissza az államtitkárok, miniszterek és a miniszterelnök fizetését. Az indítvány napirendre vétele mellett szavazott a Fidesz, a KDNP és az MDF, nemmel voksolt az MSZP és az SZDSZ.

A Fidesz és a KDNP szerint nem elégséges a képviselői költségtérítés adóztatása, több lépéssel kellene megalapozni a takarékosságot. Ezért a hétfői rendkívüli házbizottsági ülésen kezdeményezték, hogy házszabálytól eltéréssel vegye napirendre azt a törvénymódosítást, amely a 2002-es szintre állítaná vissza az államtitkárok, a miniszterek és a miniszterelnök fizetését. Ezt a törvénymódosítást eredetileg még 2006-ban kezdeményezték.

Navracsics Tibor hétfőn délelőtt hangsúlyozta: ha a szocialisták is komolyan veszik az állami takarékosságot, akkor lehetővé teszik, hogy még hétfőn tárgyaljon erről a parlament. Az Országgyűlés 156 igen és 199 nem szavazattal elvetette az indítványt.

Szijjártó Péter a szavazás után újságíróknak azt mondta: ezzel az MSZP és SZDSZ beismerte, hogy csak a kiszolgáltatott emberektől, a nyugdíjasoktól, a közalkalmazottaktól, a közszolgálatban dolgozóktól vesznek el pénzt a brutális megszorításokkal, de fel sem merül, hogy saját maguk részt vállaljanak a válság kezeléséből adódó terhekből.

Amíg a nyugdíjasoktól elveszik a pénzt, addig ők maguk semmilyen áldozatot nem hajlandók vállalni – jelentette ki.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy a szocialisták még napirendre sem engedték venni másik két, állami takarékosságra irányuló javaslatát. Az egyik maximum 200 fős parlamentet javasol, a másik pedig az állami vagyonról szóló törvényt módosítja. Ennek lényege, hogy az állami többségi tulajdonban lévő cégek igazgatótanácsait és felügyelőbizottságait háromfősre szűkítenék, a tagok a javadalmazása pedig nem lehetne több a havi bruttó átlagkeresetnél.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik